قله آزادکوه ، 21 و 22 خرداد 1394

تاریخ برگزاری: 13940321

قله آزادکوه ، 21 و 22 خرداد 1394

هماهنگ کننده (مادر خرج):

مهدی بشیری

شماره همراه: 09102004850

شماره کارت بانک آینده: 6362141071025028

جانشین:

عبدالله عزیزاللهی

پشتیبان:

مجتبی امیر شکاری

نوع برنامه:

کوهپیمایی

سطح برنامه:

سنگین

تاریخ و ساعت تجمع:

پنجشنبه 21خرداد94 ساعت 6:00 صبح

محل تجمع:

میدان آزادی ، ابتدای جاده مخصوص کرج ، زیر اولین پل عابر پیاده

تاريخ و محل برگشت:

شامگاه جمعه 22خرداد

اقامت:

در چادر

مهلت ثبت نام:

سه شنبه19خرداد94
علی الحساب اعضا 60000تومان مهمان 80000تومان

مختصری از برنامه و زمان بندی تقریبی:

به گزارش برنامه اجرا شده در گروه در خرداد 93 مراجعه کنید

لوازم مورد نیاز

کیسه خواب

سایر لوازم مورد نیاز:

کفش و پوشاک مناسب فصل ( کاپشن پلار و گرتکس ، دستکش و کلاه و..) کوله پشتی 2 روزه ، کارت بیمه ورزشی ، کوله حمله ، باتوم ، کلاه و عینک آفتابی ، چادر {با هماهنگی با سرپرست ) و غذا و تنقلات برای مدت برنامه ، بطری آب و ...

ره توشه پیشنهادی:

دور بین عکاسی

توضیحات کاربردی

تذکرات:

 

ثبت‌نام در برنامه و واریز وجه به منزله قبول اطلاع کامل از قوانین گروه و تعهد به رعایت دستورات سرپرست و نیز به منزله انعقاد عقد صلح با سرپرست برنامه می‌باشد. موضوع عقد صلح پرداخت هزینه در قبال اجرای برنامه طبق شرایط اعلام شده است و سرپرست می‌تواند هزینه دریافتی را با هماهنگی مسئول گروه، در هر موردی که صلاح بداند هزینه نماید و از این بابت رضایت طرفین با انعقاد صلح، حاصل میشود.. تمامی نکات ارائه شده‌ی کتبی و شفاهی از طرف سرپرست به عنوان شروط ضمن عقد در نظر گرفته میشود.

سرپرست اختیار دارد با توجه به وضعیت آب و هوا، اعمال سیاستهای ترافیکی، امنیتی، اخلاقی و...از طرف مراجع ذی‌صلاح، هدف آموزشی، وضعیت‌بدنی و فنی همنوردان و یا هر نوع عامل خارج از اختیار سرپرست، برنامه را کنسل و یا با برنامه‌ای دیگر در همان منطقه یا منطقه نزدیک به آن جایگزین نماید. در این صورت نیز بازگرداندن تمام یا مقداری از هزینه برنامه با تصمیم سرپرست خواهد بود.

همنوردان به غیر از کارت بیمه ورزشی فدراسیون پزشکی ورزشی که برای شرکت در هر برنامه الزامی است و می بایست تهیه نمایند، از طرف گروه تحت پوشش هیچ نوع بیمه‌ی دیگری نمی‌باشند. مسئولیت عمل به تعهد در قبال کارت بیمه ورزشی صادره از فدراسیون پزشکی ورزشی به عهده گروه نمی‌باشد.

سرپرست در ثبت‌نام همنوردان ملزم به رعایت نظرات کمیته فنی می باشد و از هیچ آداب و ترتیب دیگری مانند اولویت ثبت‌نام و ... تبعیت نخواهد نمود.

به منظور استفاده در انواع رسانه ها، سایت و فضاهای مجازی دیگر و بعضا در حوزه نشر و ...، در تمامی برنامه ها، فیلم و عکس گرفته میشود. فلذا عزیزانی که تمایل ندارند تصویرشان پخش شود، خودشان دقت نمایند که داخل کادر نباشند و یا با استفاده از دستمال سر و ... صورت خود را بپوشانند. تصویربردار و ... مسئولیتی در این خصوص ندارند.

لطفا تقاضای پرداخت وجه را در روز اجرای برنامه به صورت نقدی نفرمایید.

همنوردان محترم چنانچه به هر علتی از برنامه انصراف دهند، هیچ‌گونه وجهی مسترد نمی‌گردد مگر در شرایط خاص با صلاحدید سرپرست.

حداقل پانزده دقیقه زودتر از زمان اعلام شده در محل قرار حاضر شوید. چنانچه لحظاتی پس از زمان اعلام شده رسیدید، مسئولیت آن به عهده خودتان می باشد و طبیعی است که هیچ وجهی مسترد نمیگردد.

اجازه صعود به افراد در هر نقطه از برنامه با صلاحدید سرپرست داده می‌شود و تمامی افراد ملزم به رعایت این نکته می‌باشند.

درصورت نیاز بازدید از وسایل همنوردان توسط سرپرست، در ابتدای برنامه یا حین برنامه انجام خواهد شد.

اطلاعات مورد نیاز از قبیل دمای هوا، سرعت باد، بارش و هرگونه اطلاعات دیگر در خصوص منطقه و نحوه صعود را از طریق سایتهای معتبر یا هر طریق دیگر به دست آورید و به غیر از لوازم مورد نیاز اعلام شده توسط سرپرست، لوازم متناسب با شرایط برنامه را به همراه داشته باشید. مسئولیت ملاک قراردادن این اطلاعات با شرکت کنندگان است.

هرگونه سؤال یا ابهامی را در مورد برنامه می‌توانید در وقت مقتضی از سرپرست برنامه بپرسید.

اطلاعات برنامه ممکن است تا لحظات آخر ویرایش گردد و ثبت‌نام کنندگان ملزم به چک کردن این اطلاعات می‌باشند. تغییرات 12 ساعت قبل از شروع برنامه از طریق پیامک ارسال می گردد.

 


 

شرایط ثبت نام:

مطالعه کامل قوانین و آیین نامه داخلی گروه و توضیحات این برنامه

 

مراحل ثبت نام:

2- احراز شرایط شرکت در برنامه از طریق مطالعه سایت و ارسال پیامک حاوی صعودهای شاخص و آخرین صعودهایتان به سرپرست و استعلام نظر ایشان.

3- ارسال کامنت در صفحه برنامه (برای اعضا) یا پیامک به سرپرست (برای مهمانان) با محتوای: "قوانین و آیین نامه های گروه و تمامی شرایط برنامه ..... مورخ ..... را مطالعه کرده، قبول دارم و داوطلب شرکت در برنامه هستم."
4- در صورت تایید سرپرست، اسم شما توسط ایشان در لیست داوطلبین برنامه درج خواهد شد.
6- قسمت هزینه برنامه را مطالعه نموده و با توجه به آن، هزینه را به شماره کارت سرپرست واریز نمایید.
7- ارسال پیامک واریز وجه برای سرپرست، شامل مشخصات فیش واریزی و چهار رقم آخر کارت مبدا.
8- دریافت پیامک تایید ثبت نام از سرپرست یا اضافه شدن اسم شما در لیست همنوردان یا مهمانان.

بدیهی است چنانچه مراحل فوق به پایان نرسد ثبت نام شما ناموفق می‌باشد.

 


اگر در برنامه شب مانی در چادر داشته باشیم:
نکات لازم در مورد چادر :

1- همنوردان گرامی مطالب مربوط به کمپ و چادر زدن را از دو مقاله اصول برقراری کمپ و اصول ابتدایی کمپینگ درکوهستان مطالعه بفرمایید.(مخصوصا دوستانی که تجربه شب مانی در طبیعت را نداشتند): 
2- قبل از برنامه چادر خود را چک بفرمایید و از سالم بودن تمامی قسمتهای آن اطمینان حاصل کنید.
3- قبل از کوله چینی حتما قسمتی برای چادر خود در نظر داشته باشید چون تعدادی از دوستان در شروع برنامه چادر را تحویل می گیرند.
4- برای آوردن اجاق خوراک پزی، کتری و .. با هم چادری خود هماهنگ یا وسایلی که دارید به بنده اطلاع دهید تا هماهنگ کنم.
5- در ضمن برای حمل چادر و چادر زدن حتما با هم همکاری لازم را داشته باشید.
6- زیر انداز عایق برای کف چادر فراموش نشود.

 

در برنامه هایی که بامداد و یا ابتدای روز شروع می شود، پس از صرف صبحانه در محل قرار حاضر شود. به همین ترتیب برنامه هایی که بعد از ظهر و شامگاهان اجرا می شود، نهار و شام را قبل از زمان تجمع میل نمایید.

 در برنامه هایی که پس از اذان آغاز میگردد، بعد از ادای نماز در محل قرار حاضر شوید.

 

 

اگر در برنامه شب مانی در چادر داشته باشیم:

تقسیم بندی چادر :

نکات لازم در مورد چادر :

1-      همنوردان گرامی مطالب مربوط به کمپ و چادر زدن را در این قسمت مطالعه بفرمایید.(مخصوصا دوستانی که تجربه شب مانی در طبیعت را نداشتند): 

2-      قبل از برنامه چادر خود را چک بفرمایید و از سالم بودن تمامی قسمتهای آن اطمینان حاصل کنید.

3-      قبل از کوله چینی حتما قسمتی برای چادر خود در نظر داشته باشید چون تعدادی از دوستان در شروع برنامه چادر را تحویل می گیرند.

4-      برای آوردن اجاق خوراک پزی، کتری و .. با هم چادری خود هماهنگ یا وسایلی که دارید به بنده اطلاع دهید تا هماهنگ کنم.

5-      در ضمن برای حمل چادر و چادر زدن حتما با هم همکاری لازم را داشته باشید.

6-      زیر انداز عایق برای کف چادر فراموش نشود.

مشروح گزارش :

 

 

 

هوالجمیل

یکی می گفت :

" خانمها به دو دلیل فوتبالیست نمی شن . اولا عمرا یازده تا خانم لباس یک جور بپوشن ، دوما عمرا همون لباس رو در بازی بعد بپوشن

شنیده بودیم خانمها از تکراری لباس پوشیدن و .. اجتناب می کنن و دوست دارن همیشه جدید باشن ولی اینکه گزارشمون تکراری میشه واقعا نوبره

تو یه برنامه 3تا گزارش نویس خانم باشه بعد همشون از زیر گزارش نوشتن در برن ،مگه میشه ، مگه داریم ، مگه خودم اینجوریم ، بعدم بندازن گزارش رو گردن حضرت استاد به بهونه ی اینکه "استاد" چند وقته که وبلاگشو تعطیل کرده و دست به صفحه کلید نبرده و ...

استاد هم که سمت استادیشون را از سوپری محل به برکت رانی های اهدایی دریافت کردند همچنان دستمان را در پوست گردو وا نهادند ودریغ از یک خط گزارش

خب منم دیدم حیفست برنامه بی گزارش بمونه گفتم یه چیزی بنویسم تا سر کار باشین تا شاید گزارش حضرت استاد "حفظه الله من آفت الزمان " آماده بشه

قضیه از اینجا شروع شد که ما پارسال بهاردسته جمعی رفته بودیم آزاد کوه. کلی عکس گرفتیم ، کلی دل سوزوندیم . طبق معمول درخواست تکرار برنامه از طرف جامونده ها بدستمان رسید و تصمیم بر این شد که برنامه تکرار بشه

ازاونجایی که خانمها کلا با تکرار موافق نیستند خانم های سال قبل که شرکت نکردن و اوناییم که پیشنهاد تکرار دادن نیومدن منم که خب مجبور بودم باید می رفتم با چند تا از آقایون سال قبل و چند تا جدید و چند تا ازخانمهای جدید و البته در معیت "حضرت استاد "دام ظله ( تا اینجا شد پنج تا استاد )

پنج شنبه ساعت6 صبح

این دفعه راننده دیر اومد و سرمون در مورد بستنی جریمه بی کلاه موند . کوله ها رو بار زدیم و ... جاده کرج و بعد چالوس و گچسر و دیزین و وارنگرود

فک کنم کوهنوردای تهرانی نصف برنامه هاشون توی تکرار همین مسیر هاست و از همش خاطره دارن

اگه حوصله شو ندارین بقیه شو نخونید چون پارسالم همین برنامه رو رفته بودیم گزارشش تکراریه ، تازه گزارش نویسشم خیلی بهتر از من می نویسه و گزارش نوشته

IMG 0013

کوله به دوش به خط شدیم و در کنار رود خانه ی البته این بار گل آلود وارنگرود براه افتادیم . همون جای پارسالی برای صبحونه ایستادیم . بعد صبحانه مثل پارسال لای درختان عکس گرفتیم و حرکت ...

IMG 0029

طبیعت تکرار زیبائیها

  یکی میگفت "آخر بهار به اولش رسیدیم " تکرار دیدن طبیعت تکرار زیبائیست که روح را خسته و مکدر نمی کند و چشمها از دیدن آن خسته نمی شود.تکرار زیبای در کنار هم بودن.. در کنار کسانی که دوستشان دارید و از همراهیشان احساس خوشحالی می کنید .تکرار همیشه کسل کننده نیست مثل تکرار روزها و شبها وهفته و ماه و سال و حتی سریال جومونگ وحتی ترتکرار150 باره ی صعود کلکچال

ما معمولا در نوشتارمان سعی می کنیم از تکرار پرهیز کنیم مثلا بعضی افعال و کلمات حذف به قرینه لفظی می شوند .ادبا نیز سعی می کنند از تکرار فرار کنند نوشتار شان تکراری نشود .اما نظرحضرت استاد ما "دام افاضاته " (6) موافق با تکرار است و بار ها به تواتر از ایشان روایت شده :

"من ذکراُستاد (7) مُخلِصآ اربعین مرة وجب لهُ رانی"

هر جند که "هزار وعده ی خوبان یکی وفا نشود"

اندر فضایل و مناقب استاد (8)سخن بسیار است که در این مقال نمی گنجد همین بس که شیخ ما فرمود :

"من عرف استاد (9) حقِ معرِفتِه وجب لهُ رانیتن "

و همچنین در مذمت قاصرین شناخت حضرتش آورده اند :

"من یصعدهُ قُلل ولم یعرِف استاد (10) کأنهُ لا یصعدهُ ابدا "

برا سلامتیشون صلوات اللهم صل علی محمد و آل محمد

IMG 0068

 دره شیر کمر از ابتدا تا انتها غیر تکراری ست و تنوع مسیر خستگی سنگینی کولبارمان را التیام می بخشید . قطرات جانبخش باران بهاری در کنار صدای روحنواز جویبار و رقص سبز گیاهان درنسیم صبحگاهی عزممان را برای رسیدن به مقصد جزم می کرد .

IMG 0051

دم دمای ظهر بود که فارغ از دغدغه های روزمره در میان طبیعت سبز به کلبه شکاربانی رسیدیم و قسمت خوب برنامه ...

وعده ناهار و نماز بهانه ایست که فرصتی هر جند کوتاه بار سنگین روی دوشمان را زمین بگذاریم واستراحتی دلچسب به بدنهای خسته مان بدهیم .

دلستر لیوانی 10000تومان ، روحانی مچکریم

ترجیح میدم در این مورد حرف نزنم

...(11) ..

... یک کوهنورد نما ..

.

.

بگذریم .فرصت شیرین استراحت زود تر از چیزی که فکر می کردیم تمام شد و آهنگ حرکت نواخته شد باز هم کوله سنگین و بدن خسته و حرکت ...

IMG 0083

حدود یک ساعتی افتان و خیزان و کشان کشان ارتفاع گرفتیم و به بالای گردنه سوتک رسیدیم .همنوردان خسته ام هر کدام در کوشه ای مشغول استراحت شدند و البته حضرت استاد (12) از فرصت بدست آمده استفاده کردند و پرچم زاقارتها را رونمایی کردند ماهم برای اینکه کم نیاوریم پرچم ورکش را ...

IMG 0100

مناظر اطرافمان بسیار دیدنی بود قلل برف گرفته کمانکوه و سوتک و دره های سرسبز و عمیق آن چشم هر بیننده ای را مات تماشای خود می کرد .از اینجای مسیر شیب ، کمی ملایم تر می شود وسرعتمان بیشتر ..

هنوز راه زیادی تا محل کمپ شبانه مان باقی ست هوا رو به سردی میرود وفرصتی برای درنگ باقی نمی گذارد .دوباره آهنگ حرکت نواخته می شود و کمی بالا تر چشمه آبی و درنگی دیگر و دوباره حرکت ...

نزدیکای ساعت 5بعد از ظهر بود که به لحظه حساس سفر نزدیک شدیم

IMG 0117

 

گردنه سلام

شاهزاده با شکوه و عظمت در برابرمان تمام قد گردن تواضع خم کرده بود . دیدن این صحنه برایم آنقدر جذاب و زیبا بود که از تکرار چند باره آن خسته نمی شوم . از این جا منظره ی شاهزاده بسیار با عظمت و زیباست به خصوص اینکه برای رسیدن به اینجا ساعتها زمان صرف کردیم و بار سنگینی بدوش کشیدیم . از این جا به بعد میزبان از مقابل چشمانمان جم نمی خورد . ما همچنان مبهوت عظمت و زیبایی شاهزاده کج گردن هستیم . قاب دیجیتال دوربین گنجایش ثبت این همه عظمت و زیبایی را ندارد ، چه بهتر که آن را به خاطرمان بسپاریم وبگذریم .

مسیر را در دامنه کمانکوه زیبا به صورت تراورس ادامه می دهیم بعد از فراز نشیبی چند ،  از برفچال های باقیمانده از فصل سرما عبور می کنیم . رد پای ساکنان اصلی این سرزمین بر روی برفها هنوز باقی ست . ساکنینی که چندان از حضور ما در این دشت زیبا خوشحال نیستند و به چشم مهاجم به ما نگاه می کنند . ساکنینی که از این موجود دو پا زخمها خورده اند و قلمرو زندگی شان کوچک و کوچکتر می شود . ساکنینی که نسلشان رو به انقراض است .. خرسهای البرز ... همیشه دوست داشتم آنها را از نزدیک ، آزاد و رها ببینم و بازیهای کودکانه شان بر روی برفهای باقیمانده از فصل سرما نظاره گر شوم . اما افسوس ...

IMG 0137

در امتداد رد پای تازه خرسها به کمپ کمانکوه ، محل شب مانیمان می رسیم . دشتی سر سبز و برکه ی آبی و رودخانه ای حاصل از ذوب برفچالهای اطراف ، غروبی به یاد ماندنی را برایمان رغم می زد .

DSC02728

. قبل از ما تعداد زیادی چادر در منطقه بر پا گردیده است . زمان زیادی تا غروب نمانده و از فرصت روشنایی برای برپایی چادر استفاده می کنیم . چادر ها را خوب محکم می کنیم . تجربه سال قبل مان نشان می داد که شب سردی را در پیش خواهیم داشت . سعیمان بر این بود که آنشی بر پا کنیم که تلاشمان چندان مثمر ثمر نبود. هوا رو به تاریکی و سردی می رفت . یک نفر کوهنورد نما ...(13) ... با لیزر ....

شبی تکرار نشدنی و به یاد ماندنی

 صدای هوهوی باد در میان دشت پیچیده بود . چادر هایمان به شدت تکان می خورد و بارش باران هم آغاز شده بود . وزش باد آنقدر شدید بود که سقف چادر تا مقابل صورتمان  پائین می آمد .باران به داخل چادر بعضی از همنوردانمان نفوذ کرده بود و برخی هم بی توجه به وقایع بیرون از شدت خستگی به خواب رفته بودند . با روشن شدن هوا ، کمی آرامش در دشت حکم فرما شد و فرصتی تا کولبارمان را جم و جور کنیم و دوباره آماده حرکت شویم . چقدر دوست داشتم در این دشت زیبا روزی را سپری می کردم و به نظاره ی مناظر اطراف و شنیدن نوای روحبخش رود خانه می نشستم .اما حیف که باید میرفتیم .حیف که حسرت ماندن ،همیشه به دل ما می ماند . یک بار دشت کمانکوه ، یکبار حصارچال و بارگاه و سیمرغ و ...

همیشه به خودم وعده می دهم که یکبار صعود را فراموش می کنم و می مانم اما حیف و صد حیف ..

DSC02766

کوله بر دوش عکس یادگاری گرفتیم و با کمپ کمانکوه خداحافظی کردیم .شاید مجالی دیگر فرصت آرام و قرار گرفتن در این قطعه بهشت طبیعت نصیبمان شود . از این جا به بعد تصاویر به قدری زیباست که هضم آن برایمان مشکل است فقط با حیرت و شگفت زده به اطرافمان نگاه می کنیم . کمی بالا تر از گردنه ای عبور می کنیم و کمی فرود ...

DSC02778

در سمت چپمان قله سرافراز آزاد کوه و در طرف راست در دور دستها قلل زیبای البرز مرکزی همچون خلنو و نرگسها و اسبی چال و کاسه های برف گرفته آنها خود نمایی می کنند .

پرنده ای بلند پرواز ، تکرار پروازی با شکوه

با بالا آمدن آفتاب صبح دل انگیز زیبای بهاریمان با شکوه و لذت بخش تر می شد . زمان و مکان را گم کرده بودیم . انگار نه انگار که ما ساکنین شهری شلوغ و پر دغدغه هستیم . همه چیز را فراموش کرده بودیم و حیرت زده به تماشای طبیعت  زیبای البرز مشغول شدیم . دیگر عجله برای پیمودن مسیر نداشتیم

DSC02795

 همه در یک صف رو به شاهزاده پشت به قلل البرز مشغول عکس گرفتن بودیم که پرنده ای بلند پرواز که از دیدار شاهزاده بر می گشت در مقابل چشمان متحیر ما ، مغرور و بی اعتنا به نگاه حیرت زده ما ، با شکوه و زیبایی در افق محو می شد .

به عقاب حسودیم می شد . چرا که هر روز شاهد این همه زیبایی بود . چرا که در اوج پرواز می کند و تن به اسارت نمی دهد . تکرار را دوست ندارد. با بالهای گشوده بدون تکرار بال زدن ، در اوج پرواز می کند .در احوالاتش آورده اند که فقط یک بار جفت انتخاب می کند وفقط یکبار لانه می سازد و هر سال همان لانه را ترمیم می کند

DSC02817

 

کم کم وزش باد شدید و شدید تر می شود به طوریکه در گردنه های بعدی کمی مشکل ساز می شود .پس از چند توقف بلاخره به گردنه چورن درپائین پای شاهزاده می رسیم . میزبان مهمانان زیادی را به حضور پذیرفته بود و شرطش هم سبکباری بود . کوله بارمان را در کنار سه تن از یارانمان جا می گذاریم و پیش به سوی قله ...حرکت ، توقف ، استراحت ، دوباره حرکت ...

IMG 0162

در محضر شاهزاده کج گردن

مسیر یکنواخت و تکراری قله را زود تر از سال قبل می پیماییم . پای بر قله می نهیم . قله خیلی شلوغ بود عده ی زیادی آمده بودند . شاید همه فهمیده بودند که حضرت استاد(14) قصد صعود دارند . این قضیه  را چند ماه بعد در علم کوه هم تجربه کردیم .حضور استاد (15) همیشه جمعیت زیادی را به قله ها می کشاند:) این بار از بخششهای ایشان بی نصیب نماندیم و یک عدد کمپوت آناناس که هر قطعه آن به چهار قسمت مساوی  آن هم به طور رایگان در بین اعضا به طور غیر مساوی (هر چه استاد استاد (16و17)گفتن بیشتر ،سهم بیشتر) تقسیم گردید بعد هم طبق معمول عکس یادگاری و ثبت حضور و عکس با پرچم های مختلف و ...و البته صرف برف و شیره بر روی قله .

IMG 0179

خیلی سریع تر از بالا رفتن به سمت گردنه فرود آمدیم به همراهانمان ملحق شدیم پس از ساعتی درنگ به سمت کلاک حرکت کردیم .

دره کلاک

دره کلاک نزدیکترین و سهل الوصول ترین مسیر برای صعود آزاد کوه بشمار می رود . برای اینکه مسیر رفت و برگشتمان تکراری نشود و هم اینکه زمان از دست نرود ، مسیر فرودمان را دره کلاک قرار داده بودیم عین پارسال ... پس از استراحت و صرف برف شیره بر روی گردنه چورن باز هم کوله ی سنگین و به ستون یک و حرکت ...:(

با کم کردن ارتفاع کم کم گرما اثر گذار می شود و یادمان می افتد که تابستان در راه است . هرچه پائین تر می رویم دره تنگ تر می شود و در بعضی قسمت ها حرکتمان را با مشکل مواجه می کند . دم دمای عصر بود که گروه بی رمق و خسته ی ما به دشتی در میان د ره ی سر سبز کلاک رسید  ودرنگی نه چندان کوتاه برای نماز و و صرف ناهار و خلاصی از کولبار سنگین روی دوشمان ، دو طرف دشت جویباری نه چندان خروشان با نوایی دلنشین و در میانه آن فضایی مسطح وجود دارد که برای شب مانی مناسب به نظر می رسد.

خستگی گروه درنگمان را کمی طولانی می کند و گروه ها ی صعود کننده یکی پس از دیگری از کنارمان عبور می کنند و ما همچنان مشغول استراحت بر لب جوی ونظاره گر گذر عمرو جهان گذرا  ... عجله ای برای بازگشت نداریم .

بلاخره پس از یک ساعت و اندی دل از دشت می کنیم و رهسپار روستا و شهر می شویم .زمان زیادی طول نمی کشد و مسیر شیب چندانی ندارد و با سرعت خوبی حرکت می کنیم و ساعت 6 طبق زمان بندی به روستا میرسیم و پس از چانه زنی با مسئولین روستا سر قیمت عوارض ورودیمان به روستا سوار ماشین می شویم و حرکت ..(این بار بی کوله پشتی )

باز جاده چالوس و ماشین پر خاطره گروه که این بار هم کمی بازی در آورد و هندوانه ی بعد برنامه و البته بستنی ... :)

حضرت استاد (18) "کثر الله افاضاته " این بار بنده نوازیشان را اتم واکمل نمودند و در یک تغییر تاکتیکی همه را شگفت زده فرمودند با خرید بستنی...

هرچند استاد استاد (19و20) کردن ما به 40 نرسید اما کرم ایشان به ما رسید در ثانی مگه قراربود دقیقا چهل تا بشه . مثلا همین چهل ستون ، کلا بیستا بیشتر نیست ، با عکسش رو آب می شه چهل تا که اونم به یه باد بنده... حالا هم ما می گیم چهل بار گفتیم مگه قرآن خدا غلط میشه .اگه من شماره نزده بودم کدومتون می فهمیدید چهل تا نیست اصلا چهل تا انگشت از کجا می آوردید که بشمرید . به هر حال ما بستنی مان را خوردیم آخرای شب به تهران رسیدیم .

در آخر از حضور همه دوستان تکراری و غیر تکراری در این برنامه ی تکراری سراسر زیبایی تشکر و قدر دانی می کنم به خصوص از استادان بزرگوارم جناب آقای عزیزاللهی و لامی و کشاورزو دیگر عزیزان

والسلام  

 

 

نظرات (15)

 • الهام عباس زاده

  الهام عباس زاده

  26 دی 1394 at 16:48 |
  با سلام خدمت دوستان گروه ورکش

  تشکر از گزارش نوبس برنامه آزادکوه که با گزارش زیباشون دیده ها را یادآوری کردند

  اما بالاتر از تشکر ماشاءالله به همت شما که بعد از گذشت اییییییییییییییین همه مدت از اجرای برنامه باز به یاد آوردید و نگاشتید..

  به امید دیدن دوباره طبیعت زنده ی بهار
 • محبوبه اسماعیل پور

  محبوبه اسماعیل پور

  24 دی 1394 at 15:36 |
  با سلام و احترام
  عکسای این برنامه فوق العادست:) هر چند اگر بنده بودم تا دم چشمه بیشتر صعود نمیکردم که خیلی هم خسته نشم والاااااD:
  انشاله صعودهای موفقتر در منظر زیباتر:)
 • مرضیه فراهانی فر

  مرضیه فراهانی فر

  24 خرداد 1394 at 09:54 |
  سلام و خسته نباشید به همنوردان عزیز و بزرگوار
  و با تشکر از سرپرست محترم برنامه جناب آقای بشیری که به توانایی ما اعتماد کردند و اجازه حضور در این برنامه رو دادند.
  تشکر میکنم از سرقدم خوب برنامه جناب آقای لامی که باعث شدند ما بتونیم تا پایان برنامه رو بدون مشقت طی کنیم. همچنین تشکر میکنم از جناب آقای عزیز الهی بزرگوار که مقسم هندوانه ها بودند و دوستانی که با بهانه و بی بهانه دلستر و بستنی دادند.
  ممنونیم از آقای شریف عسگری که با پشتکار فراوان به جستجوی مطلب مشغول شدند مبادا خواب به چشم راننده بیاد.
  و در نهایت ممنونم از هم چادری عزیزم سرکار خانم جاوید که همیشه از تجربیاتشون بهره مندمون کردند.

  مثل آزادکوه پابرجا، تا ابد شاد و آزاد و پابجا باشید*****این طبیعت شکوه خلقت اوست، شاکر نعمت خدا باشید
  در صعود و فرود و قله و دشت، ما که هر لحظه یادتان هستیم*****سر هر قله یاد ما بکنید، همنوردان باوفا باشید
 • عبدالله عزیزالهی

  عبدالله عزیزالهی

  23 خرداد 1394 at 19:16 |
  خدایا مچکرم برای خلق این همه زیبایی ، این طبیعت طرب انگیز و کوه های سر بر آ سمان سائيده.
  خدایا مچکرم برای داشتن نعمت سلامتی و ایجاد انگیزه های برای پیمایش کوه ها و طبیعت چشم نوازشت.
  خدایا مچکرم برای اینکه مرا در جوار همنورداني قوی ، مهربان و خوش خلق قراردادی.

  تشکر فراوان دارم از بشيري عزیز برای سرپرستی و راهنمایی های ارزنده اش، از همراهی همه عزیزان و اعضای تیم، و حلالیت می طلبم از آقا سینای عزیز بابت خوردن همان ماستي که به طرفه العینی از طرف اعضای خسته تیم بلعیده شد !!!
  همینطور حلالیت می طلبم از کسانی که در صحنه شور انگیز حمله به هندوانه ها احتمالا سرشان بیشتر بی کلاه ماند!
 • اعظم یوزباشی

  اعظم یوزباشی

  23 خرداد 1394 at 14:21 |
  من دوم ...من دوم
  بسم الله الرحمن الرحیم ...
  سلام به همه ...همه ی دوستان آزادکوه ندیده و دیده ... :)
  و اما سلسله سپاس ها:
  اولین حمد و سپاس از آن خالق آزادکوه که با دلنوازی و چشم نوازی طبیعت زیبایش ما را ساخت ...و نگهدارمان بود در فراز و فرود تا بتوانیم در سلامت و امنیت راه را طی کنیم ...
  دومین اش برای سرپرست برنامه آقای بشیری بابت "مدارای با ضعفا" و تشویق به کم نیاوردن (به کررات شنیده شد ازیشان : همون پشته ...همین یه جیغه ..5 دقیقه دیگه راه بیشتر نمونده.نگاه کن اوناهاششش و بدین صورت دو روز کوله کشی و شیب و آبله ی پا و سختی راه طی شد . )البته که به لطف مسیر انتخابی شان "یسرون فی البرد " را هم به تمامه وجدان کردیم ...سرپرست مچکریم!
  سومی اش برای زوج با اخلاق و مودب گروه خانوم و آقای حسینی بابت صیانت و پاسداری از کوله های ما نزدیک گردنه چورن ...بچه ها مچکریم
  چهارمین اش برای جناب لامی بابت سرقدمیت عالی و کم نظیرشان که تیم با حداقل تلفات رفت و رسید.برقرار باشید آقای لامی بزرگوار
  پنجمین اش برای جناب کشاورز ،عکاس خوش ذوق تیم بابت دویدن های مدام تا شکار لحظات کنند ..ممنون :)
  ششمین اش برای جناب عزیزاللهی که به حق "استاد مطایبه" و "روحیه بخشی بودند در فراز و فرود سفر و برای ماها چیزی کم نگذاشتند . زین پس به رانی خورهای "استاااادگو"یکی اضافه شد (و آن ...همین من)"استاد"گزارش رو کی میفرستید روی سایت؟؟؟(شد سه تا رانی )
  هفتمی اش بدای دوستان در شهر اعم از پشتیبانان رسمی و غیر رسمی )خانواده ها و رفقا( که مدام پی جوی حال و احوالمان بودند .اجرکم عندالله
  هفتمین اش برای دوستانی که رسم همسفری را خوب بجا آوردند چه آنها که قدیمی بودند چه آنها که برای اولین بار دیدیمشان ...اسمشان یادمان نیست ولی رسمشان قشنگ بود مثلا جا گرفتن روی قله واسه اینکه همه مون راحت بشینیم اون بالا :)
  ممنونم...
  هفتمین اش برای خانومهای نازنین همراه که یک خط در میان می گفتند:تو می تونی و چنین شد که "توانستیم"...(خانوم جاوید .خانوم عباس زاده و خانوم حسینی مهر ...ممنووون )
  هشتمین اش سپاس ویژه از خودمان که با صعود نیم بندمان کثیری از سرپرست ها ...هم گروهی ها ...اقوام ...آشنایان و و و را شاد کردیم ...خدا دلمان را شاد کند ان شا الله
  نهمین اش برای آن آقای ناشناسی که روی قله تا دیدین اولین 4000م هست بهم یه نوترابار دادند...ناشناس!مچکریم (اینو گفتم شائبه پیش نیاد ما فقط ازونا که سایتو می خونند تشکر می کنیم :) )
  ان شالله گزارش مفصل برنامه رو "استاد عزیزاللهی " می نویسند (شد 4 تا )
  .....
  باقی بقایتان !!!
 • الهام عباس زاده

  الهام عباس زاده

  23 خرداد 1394 at 10:28 |
  بسم الله الرحمن الرحیم

  إِنَّ فِي السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ لَآيَاتٍ لِّلْمُؤْمِنِينَ (3) وَفِي خَلْقِكُمْ وَمَا يَبُثُّ مِن دَابَّةٍ آيَاتٌ لِّقَوْمٍ يُوقِنُونَ (4) سوره مبارکه جاثیه

  و آزاد کوه !
  این کوه آزاد و سر بلند، از ابتدای مسیر آن- که از گل ها و گیاهان و صخره های رنگ وا رنگ در کنار رود آغاز می شد - در دشت به حقیقت وارنگرود D: تا قله آن تا مسیر برگشتش «جنبنده» های رنگارنگ و متنوعی داشت که نشانه های قدرت و زیبایی خالقی یکتا را به نمایش گذاشته بود.

  از محل شبمانی مان که از رود برفی و دریاچه فصلی و یخچال و منظره کمانکوه از طرفی و منظره آزادکوه از طرفی دیگر D: و رعد و برق و باران و باد شباهنگامش چیزی را برای از دست دادن ادراکمان از طبیعت کم نگذاشته بود 8->

  و الحمدلله برای وجود کسانی که با حضورشان این فرصت دیدن زیبایی ها را فراهم می کنند.
  تشکر ویژه از سرپرست محترم که دوستان را با نقاط عطف سفر آشنا می کردند و از آنها می خواستند با صداهایی شبیه اااااووووو ، ووووووووووهههه به استقبال زیبایی ها بروند و آزاد کوه را از وجوه مختلف به دوستان معرفی می کردند
  تشکر فراوان از هم نوردان بسیار صبور و همراه که سفری بسیار خوب را در کنارشان تجربه کردیم.

  فک کنم کامنتم شبیه گزارش شد! البته هنوز چیزی از آن همه گفته نشده !! D:

  سرپرست! آزادکوه از اینجا هم قابل رویت هست ؟؟؟؟؟ D:

  و شکر و سپاس مخصوص خداوند است که پروردگار عالمیان است :)
  الحمدلله رب العالمین
 • عبدالله عزیزالهی

  عبدالله عزیزالهی

  20 خرداد 1394 at 07:23 |
  همنوردان عزیز در برنامه آزادکوه ،
  همگی سلام.
  طبق اطلاعات به دست آمده یک فرد کوهنورد نما در میان اعضای تیم آزادکوه نفوذ کرده است. این فرد که بویی از فرهنگ شبمانی و رعایت آسایش و آرامش دیگران نبرده است قصد دارد در محل کمپ با استفاده از لیزر و برخی از آلات مضره دیگر ، به ادیت و آزار دیگران بپردازد. این فرد که متاسفانه خودش را استاد کوهنوردی می داند سوابق زیادی در شیطنت و مردم آزاری دارد.
  همنوردان ، هوشیار باشیم!!!


  در ضمن :
  آخرین وضعیت پیش بینی هوا در منطقه آزاد کوه را مشاهده نمائید:
  http://www.mountain-forecast.com/peaks/Azad-Kuh/forecasts/4390
 • اعظم یوزباشی

  اعظم یوزباشی

  19 خرداد 1394 at 22:52 |
  با سلام
  آقای بشیری لطفا زمان بندی برنامه را اعلام بفرمایید
 • مهدی بشیری

  مهدی بشیری

  13 خرداد 1394 at 08:26 |
  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت دوستان و همنوردان عزیزو عرض تبریک به مناسبت میلاد باسعادت منجی عالم بشیریت حضرت حجت (عج)
  برنامه صعود شبانه توچال به کلکچال جهت آمادگی برای صعود آزاد کوه این هفته برگزار می شود .
  ژمان : پنجشنبه 14خردادساعت 23حرکت از میدان دربند
  به دوستان توصیه می شود در یکی از این دو برنامه به خصوص شب مانی لزون شرکت نمایند .
  با تشکر
 • عبدالله عزیزالهی

  عبدالله عزیزالهی

  12 خرداد 1394 at 19:16 |
  با کسب اجازه از سرپرست عزیز برنامه آزادکوه:

  برنامه آمادگي و شخصی شب مانی در لزون از ظهر پنجشنبه تا صبح جمعه اجرا می شود . داوطلبین برنامه آزاد کوه اگر تمایل به شرکت در این برنامه دارند راس ساعت ۱۴ پنجشنبه درب پارک جمشیدیه حاضر باشند. لطفا از قبل اطلاع دهید.
  شماره تماس اینجانب: 09194062178
 • عبدالله عزیزالهی

  عبدالله عزیزالهی

  12 خرداد 1394 at 19:13 |
  با کسب اجازه از سرپرست عزیز برنامه آزادکوه:

  برنامه آمادگي و شخصی شب مانی در لزون از ظهر پنجشنبه تا صبح جمعه اجرا می شود . داوطلبین برنامه آزاد کوه اگر تمایل به شرکت در این برنامه دارند راس ساعت ۱۴ پنجشنبه درب پارک جمشیدیه حاضر باشند. لطفا از قبل اطلاع دهید.
  شماره تماس اینجانب: 09194062178
 • محمد ثقفی

  محمد ثقفی

  11 خرداد 1394 at 21:30 |
  دوستان کنار دریاچه یادی از حقیر هم بکنند
 • عبدالله عزیزالهی

  عبدالله عزیزالهی

  20 ارديبهشت 1394 at 14:24 |
  سلام به همگی.
  پارسال که نشد که بشه، امیدوارم امسال بشه که بشه!
  بشرط حیات و سلامت و فراغت قصد حضور و همراهی در جوار جناب بشیری عزیز را دارم.
  از همه عزیزان " استاد " ندیده دعوت به حضور می کنم، به " رانی" اش می‌ارزد!
 • الهام عباس زاده

  الهام عباس زاده

  20 ارديبهشت 1394 at 11:12 |
  سلام
  انشاءالله -اگر سرپرست اجازه بفرمایند- تصمیم دارم در این برنامه زیبا شرکت کنم :)
 • فهیمه نجفی

  فهیمه نجفی

  14 ارديبهشت 1394 at 20:07 |
  واقعا زیباست
  امیدوارم بتونم بیام
  به یاد پارسال ،سرما و بی خوابیای شب مانیش :)

نظر بدهید

لطفا عضو سایت شوید تا بتوانید نظر بدهید.