جاذبه های طبیعی رامسر و قلعه مارکو 14 و 15 دی 1396

تاریخ برگزاری: 13961014

هماهنگ کننده (مادر خرج):

فاطمه عفتی

شماره همراه:09123720197

پست الکترونیک:  این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

شماره کارت بانک صادرات :6037697446313592

جانشین:

مهدی عسگری

گزارش نویس:

زهرا عباسی

امداد و نجات

مهدی عسگری

مخابرات:

محبوبه محسنی

پشتیبان:

راضیه خجسته پور

عکاس:

نفیسه معصوم

محیط زیست

لیلا احمدپور

نوع برنامه:

طبیعت گردی

سطح برنامه:

سبک

تاریخ و ساعت تجمع:

13دیماه _ ساعت 22:30

محل تجمع:

میدان آزادی ، زیر اولین پل عابر پیاده ، جاده مخصوص

تاريخ و محل برگشت:

15دیماه _ میدان آزادی ، زیر اولین پل عابر پیاده ، جاده مخصوص

اقامت:

آپارتمان

مهلت ثبت نام:

تا دوشنبه 11 دیماه

هزینه برنامه

1- اعضای فعال ایستگاه صلواتی که از یک سال قبل از اجرای برنامه تا زمان اجرای برنامه، حداقل هفت بار توفیق خدمت در ایستگاه داشته اند، 115.000 تومان.
2 - همنوردانی که از یک سال قبل از اجرای برنامه تا زمان اجرای برنامه، بیش از 25 برنامه گروه را شرکت نموده اند، 115.000 تومان.
3 - همنوردانی که در سابقه پروفایل سایت (از ابتدا تا کنون) بیش از 70 برنامه گروه را شرکت نموده اند و همچنین از یک سال قبل از اجرای برنامه تا زمان اجرای برنامه، حداقل در 5 برنامه گروه شرکت کرده اند، 115.000 تومان.
4 – همنوردانی که از یک سال قبل از اجرای برنامه تا زمان اجرای برنامه، بین 10 تا 25 برنامه شرکت نموده اند، 130.000 تومان
5 - داوطلبانی که از یک سال قبل از اجرای برنامه تا زمان اجرای برنامه، کمتر از 10 برنامه گروه را شرکت نموده اند، 145.000 تومان
نکته: ملاک تعداد حضور برنامه ها (شامل برنامه های گروه، جلسات، ایستگاه صلواتی، افطار و...)، آنهایی است که در پروفایل شخصی افراد در سایت درج شده است.
چنانچه در برنامه ای حضور داشتید و در پروفایل شما درج نشده، لطفا برای اصلاح آن به سرکار خانم عفتی پیام دهید.

توضیحات و تذکرات:

در صورت مساعد بودن شرایط، پیاده روی دو ساعته به صورت اختیاری در مسیر جنگلی خواهیم داشت.

مختصری از برنامه و زمان بندی تقریبی:

13دیماه ٬ چهارشنبه :

_ ساعت22:00  حرکت از محل تجمع

 

14دیماه ، پنجشنبه :

مکانهای های مورد بازدید :

_ ساحل رامسر

_ قلعه مارکو ( مارکوه )

 

15دیماه ، جمعه :

_ آبگرم سادات شهر

_ برگشت به تهران

لوازم مورد نیاز

کارت بیمه ورزشی فدراسیون پزشکی ورزشی که حداقل 72 ساعت از تاریخ صدور آن گذشته باشد - کفش و پوشاک مناسب فصل - کوله پشتی یک روزه - غذا برای مدت برنامه - تنقلات - بطری آب - لیوان - قاشق - چاقو - مسواک - مایع صابون یا صابون کاغذی - دستمال کاغذی و ... - سایر لوازم شخصی - طناب انفرادی و کارابین پیچ - کیف کمک های اولیه - داروهای خاص مصرفی با هماهنگی سرپرست - کیت بقاء - دفترچه بیمه - پول نقد و کارت بانکی - کارت شناسایی عکس دار - عینک آفتابی - کلاه نقاب دار - کرم ضد آفتاب - کیسه خواب - زیرانداز انفرادی - کلاه پلار - دستکش بیس - یک دست لباس اضافی سبک

سایر لوازم مورد نیاز:

وسایل و پوشاک مناسب آبگرم

ره توشه پیشنهادی:

جی پی اس، دوربین عکاسی

توضیحات کاربردی

تذکرات:

 

ثبت‌نام در برنامه و واریز وجه به منزله قبول اطلاع کامل از قوانین گروه و تعهد به رعایت دستورات سرپرست و نیز به منزله انعقاد عقد صلح با سرپرست برنامه می‌باشد. موضوع عقد صلح پرداخت هزینه در قبال اجرای برنامه طبق شرایط اعلام شده است و سرپرست می‌تواند هزینه دریافتی را با هماهنگی مسئول گروه، در هر موردی که صلاح بداند هزینه نماید و از این بابت رضایت طرفین با انعقاد صلح، حاصل میشود.. تمامی نکات ارائه شده‌ی کتبی و شفاهی از طرف سرپرست به عنوان شروط ضمن عقد در نظر گرفته میشود.

سرپرست اختیار دارد با توجه به وضعیت آب و هوا، اعمال سیاستهای ترافیکی، امنیتی، اخلاقی و...از طرف مراجع ذی‌صلاح، هدف آموزشی، وضعیت‌بدنی و فنی همنوردان و یا هر نوع عامل خارج از اختیار سرپرست، برنامه را کنسل و یا با برنامه‌ای دیگر در همان منطقه یا منطقه نزدیک به آن جایگزین نماید. در این صورت نیز بازگرداندن تمام یا مقداری از هزینه برنامه با تصمیم سرپرست خواهد بود.

همنوردان به غیر از کارت بیمه ورزشی فدراسیون پزشکی ورزشی که برای شرکت در هر برنامه الزامی است و می بایست تهیه نمایند، از طرف گروه تحت پوشش هیچ نوع بیمه‌ی دیگری نمی‌باشند. مسئولیت عمل به تعهد در قبال کارت بیمه ورزشی صادره از فدراسیون پزشکی ورزشی به عهده گروه نمی‌باشد.

سرپرست در ثبت‌نام همنوردان ملزم به رعایت نظرات کمیته فنی می باشد و از هیچ آداب و ترتیب دیگری مانند اولویت ثبت‌نام و ... تبعیت نخواهد نمود.

به منظور استفاده در انواع رسانه ها، سایت و فضاهای مجازی دیگر و بعضا در حوزه نشر و ...، در تمامی برنامه ها، فیلم و عکس گرفته میشود. فلذا عزیزانی که تمایل ندارند تصویرشان پخش شود، خودشان دقت نمایند که داخل کادر نباشند و یا با استفاده از دستمال سر و ... صورت خود را بپوشانند. تصویربردار و ... مسئولیتی در این خصوص ندارند.

لطفا تقاضای پرداخت وجه را در روز اجرای برنامه به صورت نقدی نفرمایید.

همنوردان محترم چنانچه به هر علتی از برنامه انصراف دهند، هیچ‌گونه وجهی مسترد نمی‌گردد مگر در شرایط خاص با صلاحدید سرپرست.

حداقل پانزده دقیقه زودتر از زمان اعلام شده در محل قرار حاضر شوید. چنانچه لحظاتی پس از زمان اعلام شده رسیدید، مسئولیت آن به عهده خودتان می باشد و طبیعی است که هیچ وجهی مسترد نمیگردد.

اجازه صعود به افراد در هر نقطه از برنامه با صلاحدید سرپرست داده می‌شود و تمامی افراد ملزم به رعایت این نکته می‌باشند.

درصورت نیاز بازدید از وسایل همنوردان توسط سرپرست، در ابتدای برنامه یا حین برنامه انجام خواهد شد.

اطلاعات مورد نیاز از قبیل دمای هوا، سرعت باد، بارش و هرگونه اطلاعات دیگر در خصوص منطقه و نحوه صعود را از طریق سایتهای معتبر یا هر طریق دیگر به دست آورید و به غیر از لوازم مورد نیاز اعلام شده توسط سرپرست، لوازم متناسب با شرایط برنامه را به همراه داشته باشید. مسئولیت ملاک قراردادن این اطلاعات با شرکت کنندگان است.

هرگونه سؤال یا ابهامی را در مورد برنامه می‌توانید در وقت مقتضی از سرپرست برنامه بپرسید.

اطلاعات برنامه ممکن است تا لحظات آخر ویرایش گردد و ثبت‌نام کنندگان ملزم به چک کردن این اطلاعات می‌باشند. تغییرات 12 ساعت قبل از شروع برنامه از طریق پیامک ارسال می گردد.

 


 

شرایط ثبت نام:

مطالعه کامل قوانین و آیین نامه داخلی گروه و توضیحات این برنامه

 

مراحل ثبت نام:

2- احراز شرایط شرکت در برنامه از طریق مطالعه سایت و ارسال پیامک حاوی صعودهای شاخص و آخرین صعودهایتان به سرپرست و استعلام نظر ایشان.

3- ارسال کامنت در صفحه برنامه (برای اعضا) یا پیامک به سرپرست (برای مهمانان) با محتوای: "قوانین و آیین نامه های گروه و تمامی شرایط برنامه ..... مورخ ..... را مطالعه کرده، قبول دارم و داوطلب شرکت در برنامه هستم."
4- در صورت تایید سرپرست، اسم شما توسط ایشان در لیست داوطلبین برنامه درج خواهد شد.
6- قسمت هزینه برنامه را مطالعه نموده و با توجه به آن، هزینه را به شماره کارت سرپرست واریز نمایید.
7- ارسال پیامک واریز وجه برای سرپرست، شامل مشخصات فیش واریزی و چهار رقم آخر کارت مبدا.
8- دریافت پیامک تایید ثبت نام از سرپرست یا اضافه شدن اسم شما در لیست همنوردان یا مهمانان.

بدیهی است چنانچه مراحل فوق به پایان نرسد ثبت نام شما ناموفق می‌باشد.

 


اگر در برنامه شب مانی در چادر داشته باشیم:
نکات لازم در مورد چادر :

1- همنوردان گرامی مطالب مربوط به کمپ و چادر زدن را از دو مقاله اصول برقراری کمپ و اصول ابتدایی کمپینگ درکوهستان مطالعه بفرمایید.(مخصوصا دوستانی که تجربه شب مانی در طبیعت را نداشتند): 
2- قبل از برنامه چادر خود را چک بفرمایید و از سالم بودن تمامی قسمتهای آن اطمینان حاصل کنید.
3- قبل از کوله چینی حتما قسمتی برای چادر خود در نظر داشته باشید چون تعدادی از دوستان در شروع برنامه چادر را تحویل می گیرند.
4- برای آوردن اجاق خوراک پزی، کتری و .. با هم چادری خود هماهنگ یا وسایلی که دارید به بنده اطلاع دهید تا هماهنگ کنم.
5- در ضمن برای حمل چادر و چادر زدن حتما با هم همکاری لازم را داشته باشید.
6- زیر انداز عایق برای کف چادر فراموش نشود.

 

در برنامه هایی که بامداد و یا ابتدای روز شروع می شود، پس از صرف صبحانه در محل قرار حاضر شود. به همین ترتیب برنامه هایی که بعد از ظهر و شامگاهان اجرا می شود، نهار و شام را قبل از زمان تجمع میل نمایید.

 در برنامه هایی که پس از اذان آغاز میگردد، بعد از ادای نماز در محل قرار حاضر شوید.

 

 

اگر در برنامه شب مانی در چادر داشته باشیم:

تقسیم بندی چادر :

نکات لازم در مورد چادر :

1-      همنوردان گرامی مطالب مربوط به کمپ و چادر زدن را در این قسمت مطالعه بفرمایید.(مخصوصا دوستانی که تجربه شب مانی در طبیعت را نداشتند): 

2-      قبل از برنامه چادر خود را چک بفرمایید و از سالم بودن تمامی قسمتهای آن اطمینان حاصل کنید.

3-      قبل از کوله چینی حتما قسمتی برای چادر خود در نظر داشته باشید چون تعدادی از دوستان در شروع برنامه چادر را تحویل می گیرند.

4-      برای آوردن اجاق خوراک پزی، کتری و .. با هم چادری خود هماهنگ یا وسایلی که دارید به بنده اطلاع دهید تا هماهنگ کنم.

5-      در ضمن برای حمل چادر و چادر زدن حتما با هم همکاری لازم را داشته باشید.

6-      زیر انداز عایق برای کف چادر فراموش نشود.

خدمات:

_ رفت و آمد 

_ اسکان 

_آبگرم

مشروح گزارش :

بسم الله الرحمن الرحیم


جاذبه های گردشگری رامسر سیزدهم تا پانزدهم دی ماه

طبق قرار از پیش تعیین شده، همه ی دوستانِ همسفر راسِ ساعت ده و نیم آماده ی حرکت برای شروعِ سفر بودند.
و حرکت از میدان آزادی چهارشنبه سیزدهم دی ماه ساعت ده و نیم شب شروع شد،
ساعت ده و چهل دقیقه بود که حین حرکت ماشین بینِ راه معارفه و شرحِ کلیِ برنامه ی پیشِ رو انجام شد.
جاده ی چالوس برای عبور از میانِ کوه ها انتخاب شد، نیمه های شب همزمان با دیدنِ سپیدی برف که روی دامنه ی کوه ها نشسته بود و مارو به وجد آورده بود سوزِ سرما هم از سمتِ پنجره ها کاملا احساس میشد.
یک توقف کوتاهِ تقریبا ده دقیقه ای داشتیم،
سرمای کوهستانیِ جذابی بود.
به لطفِ هیجانِ سفر و دست اندازهای میانِ راه خواب به چشممون نمیومد،
ساعت چهار و سی دقیقه ی صبح روز چهاردم بود که به محلِ اسکان رسیدیم،
لحظه ی شیرینی بود وقتی با استقبالِ خانم سیفی از همسفران و همراهان کوله گردی ورکش مواجه شدیم و همچنان بابت میهمان نوازی و مهربونیشون در این سفر سپاسگزارشونیم،
بعد از مستقر شدنِ همه ی همسفران و گذروندنِ زمانِ خواب و رفع خستگی همگی ساعت هفت بیدار و آماده برای صرفِ صبحانه و شروعِ سیر در شهر زیبای رامسر شدیم،


ساعت هشت و چهل و پنج دقیقه بود که حرکت به سمت قلعه مارکوه شروع شد، حرکت از پای قلعه هم راس ساعت نه و هفت دقیقه انجام شد،
پله های قلعه از بین درختان سرمازده و نمدار عبور میکرد، گاهی هم نمای وسیعی از شهر رامسر دیده میشد، که لفظِ بامِ رامسر در ذهن متبادر میشد،


مسیر طولانی نبود و زود رسیدن به بالای قلعه تقریبا همگی رو شگفت زده کرد، قلعه ی سنگیِ چهار گوشِ جذاب، با دیدِ سیصدوشصت درجه به منطقه و شهرِ رامسر، به همراهِ دوستانِ همسفر عکسهای یادگاری گرفته شد و در انتها در کنارِ آتیش پای صحبت های آقای ناجی(نگهبان و راهنمای قلعه)نشستیم،


البته انتهای فرمایشاتشون رسیدیم، به همین دلیل خلاصه ای از مشخصات قلعه رو مینویسم، قلعه ی مارکوه واقع شده روی ارتفاعاتی به همین اسم در کتالمِ رامسر(در گویش محلی مارکوه از "ماهار"کوه یا "مَهَر"کوه یا "ماآر"کوه گرفته شده که همگیِ اینها به معنیِ کوهِ مادر یا مادرِ کوه هست، و احتمالِ اینکه به دلیل وجود مار در این محدوده این اسمگذاری انجام شده بسیار کم هست چون در گویش محلی از کلمه ی مار برای مار استفاده نمیشه!!)، سال هفتاد و نه ثبت ملی شد و تاریخ احداث آن قرن سوم هجری قمری تخمین زده شده،

ساعت ده و نیم به پایین قلعه برگشتیم و با اجماع آراء و تصمیمِ نهایی سرپرستِ عزیزمون برنامه ی تلکابین رامسر به سیر و سیاحتمون اضافه شد،
از ساعت یازده و بیست دقیقه تا دوازده و پانزده دقیقه از مجموعه ی تلکابین رامسر استفاده کردیم،
برای صرف نهار دو گروه شدیم جمعی از دوستان از ما جدا شدن به سرولات(رستوران خاور خانم) رفتن و گروه دوم هم به محل اسکان برگشتن
بعد از نهار و پیوستن گروه اول به ما قدم زدن کنارِ ساحل انتخابِ بعدیمون شد،


بعد از تقریبا یک ساعت همگی از محل اسکان به سمتِ سادات محله حرکت کردیم، دو گروه شدیم، گروه اول از همسفران به آب گرم سادات محله و گروه دوم هم به امامزاده بِسمِل و پلا سید(به گویشِ محلی پیلا سید یعنی سیدِ بزرگ)رفتند.


ساعت پنج و پنج دقیقه ی روز پنجشنبه چهاردهم دی ماه
سیلِ خیراتِ(شیرین) شبِ جمعه بود که به سمتمون میومد،
راس ساعت شش و بیست بعد از پیوستن گروه اول به ما و زیارت و نماز خرید نون و گوجه از حاج تقی به محلِ اسکان برگشتیم،
ساعت هفت و پانزده دقیقه بود که مبحثِ دوست داشتنی آتیش و جوجه کبابِ سفرِ رامسر شروع شد،


بعد از صرفِ شام جمعی از همسفران قدم زدن کنارِ ساحل ُ انتخاب کردن و جمعی هم استراحت در خانه رو.
صبحِ روزِ جمعه پانزدهم دی ماه راس ساعت هشت همگی بعد از صرف صبحانه و بستن کوله هامون حرکت کردیم به سمتِ آخرین برنامه ی سفر یعنی سدِ میجران ..
و "باید ذکر کرد بازدید عمومی از فضای اطراف سد به دلیل مصرف شرب آب پشت سد ممنوع میباشد."


نمایی از سد محصور بین دو کوه دیده میشد، بعد از ثبت این لحظه ها با دوربین هامون ، پیاده رویِ دو ساعته ای بین راه های محلی و باغ های مرکبات شروع کردیم، باغبان ها در حال چیدنِ محصولاتشون بودن،

نهایتا ساعت یازده به ماشین رسیدیم و حرکتمون به سمت تهران شروع شد،
یک و نیم توقف برای نهار و نماز رستوران آقا اسماعیل عباس آباد
دو و بیست دقیقه حرکت مجدد به سمت تهران
و نهایتا این سفر در ساعت شش و نیم جمعه شب پانزدهم دی ماه در میدان آزادی به خیر و سلامتی پایان یافت.

نظرات (3)

 • محبوبه محسنی

  محبوبه محسنی

  16 دی 1396 at 10:57 |
  با سلام و تقدیم احترام

  خداوند عزیز و لطیف را شاکرم که برنامه ایی اینچنین لذت و آرامش بخش را نصیب بنده حقیر فرمود.

  همچنین حضرت رب العالمین را سپاس به جهت قلب مهربان و بی ریا و نیز صفای باطنی که نصیب سرکار خانم سیفی عزیز فرمود.

  از زحمات سرکار خانم عفتی، بی نهایت سپاسگزارم. ان شاءالله که خداوند سلامتی و تندرستی را در تقدیر ایشان تا سالیان سال قرار دهد و توفیق همراهی با ایشان را نیز نصیب بنده گرداند.

  از تمامی همراهان و همسفران گرامی به دلیل حضور شان که سرشار از انرژی مثبت بود کمال تشکر را دارم؛ دوستان بزرگواری که با دوری از هر گونه قضاوت گری و افکار منفی و پوچ ، فضایی امن را جهت بهره مندی از برنامه و کسب آرامش ایجاد کردند.خداوند بر کمیت این قبیل دوستان در برنامه ها بیفزاید ان شاءالله .

  از خانواده محترم ورکش به دلیل تمامی الطافشان در حفظ و بقای گروه محترم ورکش سپاسگزارم.

  للَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ، وَ أَبْدِلْنِی مِنْ بِغْضَةِ أَهْلِ الشَّنَآنِ الْمَحَبَّةَ، وَ مِنْ حَسَدِ أَهْلِ الْبَغْی الْمَوَدَّةَ، وَ مِنْ ظِنَّةِ أَهْلِ الصَّلَاحِ الثِّقَةَ، وَ مِنْ عَدَاوَةِ الْأَدْنَینَ الْوَلَایةَ، وَ مِنْ عُقُوقِ ذَوِی الْأَرْحَامِ الْمَبَرَّةَ، وَ مِنْ خِذْلَانِ الْأَقْرَبِینَ النُّصْرَةَ، وَ مِنْ حُبِّ الْمُدَارِینَ تَصْحِیحَ الْمِقَةِ، وَ مِنْ رَدِّ الْمُلَابِسِینَ کرَمَ الْعِشْرَةِ، وَ مِنْ مَرَارَةِ خَوْفِ الظَّالِمِینَ حَلَاوَةَ الْأَمَنَةِ.
 • محبوبه محسنی

  محبوبه محسنی

  06 دی 1396 at 11:26 |
  با سلام و تقدیم احترام

  جنگل دالخانی هم 30 کیلومتر با رامسر فاصله داره
  پیشنها میکنم در صورت صلاحدید در برنامه گنجانده شود

  با تشکر
  ستاد ارائه پیشنهادات سازنده :)
 • محبوبه محسنی

  محبوبه محسنی

  02 دی 1396 at 16:39 |
  سلام
  داوطلب شرکت در برنامه هستم .
  ممنون :)

نظر بدهید

لطفا عضو سایت شوید تا بتوانید نظر بدهید.