غار گل زرد ، 22 دی 1396

تاریخ برگزاری: 13961022

هماهنگ کننده (مادر خرج):

سید محمد حسین آقایی پور

شماره همراه: 09192191485

پست الکترونیک: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

شماره کارت بانک تجارت: 0414-5040-8310-5859

سرپرست فنی:

اصلان مصطفوی

گزارش نویس:

سمیه جعفری

مخابرات:

سید مهدی احمدی

پشتیبان:

مهدی بشیری

نوع برنامه:

غارنوردی

سطح برنامه:

متوسط

تاریخ و ساعت تجمع:

جمعه 22 دیماه - 6:45 صبح

محل تجمع:

ایستگاه مترو تهرانپارس

تاريخ و محل برگشت:

شامگاه جمعه - متروی تهرانپارس

برنامه های جانبی:

زیارت امامزاده هاشم (ع) از نوادگان امام حسن مجتبی (ع)

مهلت ثبت نام:

سه شنبه 19 دیماه

هزینه برنامه

- اعضای فعال ایستگاه صلواتی که از یک سال قبل از اجرای برنامه تا زمان اجرای برنامه، حداقل هفت بار توفیق خدمت در ایستگاه داشته اند، 35.000 تومان.
2 - همنوردانی که از یک سال قبل از اجرای برنامه تا زمان اجرای برنامه، بیش از 25 برنامه گروه را شرکت نموده اند، 35.000 تومان.
3 - همنوردانی که در سابقه پروفایل سایت (از ابتدا تا کنون) بیش از 70 برنامه گروه را شرکت نموده اند و همچنین از یک سال قبل از اجرای برنامه تا زمان اجرای برنامه، حداقل در 5 برنامه گروه شرکت کرده اند، 35.000 تومان.
4 – همنوردانی که از یک سال قبل از اجرای برنامه تا زمان اجرای برنامه، بین 10 تا 25 برنامه شرکت نموده اند، 40.000 تومان
5 - داوطلبانی که از یک سال قبل از اجرای برنامه تا زمان اجرای برنامه، کمتر از 10 برنامه گروه را شرکت نموده اند، 45.000 تومان
نکته: ملاک تعداد حضور برنامه ها (شامل برنامه های گروه، جلسات، ایستگاه صلواتی، افطار و...)، آنهایی است که در پروفایل شخصی افراد در سایت درج شده است.
چنانچه در برنامه ای حضور داشتید و در پروفایل شما درج نشده، لطفا برای اصلاح آن به سرکار خانم عفتی پیام دهید.

توضیحات و تذکرات:

بدلیل شرایط دهانه غار و مسیر پیمایش، ترجیحا لباسها نو و سالم نپوشید

قطعا لباسها خاک و گلی می شوند

مختصری از برنامه و زمان بندی تقریبی:

ان شاءالله

حرکت ساعت 6:45 صبح

حدود ساعت 10 صبح شروع پیمایش

ساعت 10:30 دهانه غار

ساعت 13 خروج از غار

نماز و صرف ناهار

بازگشت

لوازم مورد نیاز

کارت بیمه ورزشی فدراسیون پزشکی ورزشی که حداقل 72 ساعت از تاریخ صدور آن گذشته باشد - کفش ترکینگ - کوله حمله - کیف کمری - غذا برای مدت برنامه - آب برای مدت برنامه - میوه یا آب میوه - تنقلات - بطری آب - لیوان - قاشق - چاقو - مسواک - مایع صابون یا صابون کاغذی - دستمال کاغذی و ... - سایر لوازم شخصی - طناب انفرادی و کارابین پیچ - کیف کمک های اولیه - کیت بقاء - دفترچه بیمه - پول نقد و کارت بانکی - چراغ پیشانی - باطری اضافه - کلاه ایمنی - لباس مناسب غارنوردی (ترجیحا یکسره) - یک دست لباس اضافی سبک

سایر لوازم مورد نیاز:

دستکش کار

ره توشه پیشنهادی:

جی پی اس، دوربین عکاسی

توضیحات کاربردی

تذکرات:

 

ثبت‌نام در برنامه و واریز وجه به منزله قبول اطلاع کامل از قوانین گروه و تعهد به رعایت دستورات سرپرست و نیز به منزله انعقاد عقد صلح با سرپرست برنامه می‌باشد. موضوع عقد صلح پرداخت هزینه در قبال اجرای برنامه طبق شرایط اعلام شده است و سرپرست می‌تواند هزینه دریافتی را با هماهنگی مسئول گروه، در هر موردی که صلاح بداند هزینه نماید و از این بابت رضایت طرفین با انعقاد صلح، حاصل میشود.. تمامی نکات ارائه شده‌ی کتبی و شفاهی از طرف سرپرست به عنوان شروط ضمن عقد در نظر گرفته میشود.

سرپرست اختیار دارد با توجه به وضعیت آب و هوا، اعمال سیاستهای ترافیکی، امنیتی، اخلاقی و...از طرف مراجع ذی‌صلاح، هدف آموزشی، وضعیت‌بدنی و فنی همنوردان و یا هر نوع عامل خارج از اختیار سرپرست، برنامه را کنسل و یا با برنامه‌ای دیگر در همان منطقه یا منطقه نزدیک به آن جایگزین نماید. در این صورت نیز بازگرداندن تمام یا مقداری از هزینه برنامه با تصمیم سرپرست خواهد بود.

همنوردان به غیر از کارت بیمه ورزشی فدراسیون پزشکی ورزشی که برای شرکت در هر برنامه الزامی است و می بایست تهیه نمایند، از طرف گروه تحت پوشش هیچ نوع بیمه‌ی دیگری نمی‌باشند. مسئولیت عمل به تعهد در قبال کارت بیمه ورزشی صادره از فدراسیون پزشکی ورزشی به عهده گروه نمی‌باشد.

سرپرست در ثبت‌نام همنوردان ملزم به رعایت نظرات کمیته فنی می باشد و از هیچ آداب و ترتیب دیگری مانند اولویت ثبت‌نام و ... تبعیت نخواهد نمود.

به منظور استفاده در انواع رسانه ها، سایت و فضاهای مجازی دیگر و بعضا در حوزه نشر و ...، در تمامی برنامه ها، فیلم و عکس گرفته میشود. فلذا عزیزانی که تمایل ندارند تصویرشان پخش شود، خودشان دقت نمایند که داخل کادر نباشند و یا با استفاده از دستمال سر و ... صورت خود را بپوشانند. تصویربردار و ... مسئولیتی در این خصوص ندارند.

لطفا تقاضای پرداخت وجه را در روز اجرای برنامه به صورت نقدی نفرمایید.

همنوردان محترم چنانچه به هر علتی از برنامه انصراف دهند، هیچ‌گونه وجهی مسترد نمی‌گردد مگر در شرایط خاص با صلاحدید سرپرست.

حداقل پانزده دقیقه زودتر از زمان اعلام شده در محل قرار حاضر شوید. چنانچه لحظاتی پس از زمان اعلام شده رسیدید، مسئولیت آن به عهده خودتان می باشد و طبیعی است که هیچ وجهی مسترد نمیگردد.

اجازه صعود به افراد در هر نقطه از برنامه با صلاحدید سرپرست داده می‌شود و تمامی افراد ملزم به رعایت این نکته می‌باشند.

درصورت نیاز بازدید از وسایل همنوردان توسط سرپرست، در ابتدای برنامه یا حین برنامه انجام خواهد شد.

اطلاعات مورد نیاز از قبیل دمای هوا، سرعت باد، بارش و هرگونه اطلاعات دیگر در خصوص منطقه و نحوه صعود را از طریق سایتهای معتبر یا هر طریق دیگر به دست آورید و به غیر از لوازم مورد نیاز اعلام شده توسط سرپرست، لوازم متناسب با شرایط برنامه را به همراه داشته باشید. مسئولیت ملاک قراردادن این اطلاعات با شرکت کنندگان است.

هرگونه سؤال یا ابهامی را در مورد برنامه می‌توانید در وقت مقتضی از سرپرست برنامه بپرسید.

اطلاعات برنامه ممکن است تا لحظات آخر ویرایش گردد و ثبت‌نام کنندگان ملزم به چک کردن این اطلاعات می‌باشند. تغییرات 12 ساعت قبل از شروع برنامه از طریق پیامک ارسال می گردد.

 


 

شرایط ثبت نام:

مطالعه کامل قوانین و آیین نامه داخلی گروه و توضیحات این برنامه

 

مراحل ثبت نام:

2- احراز شرایط شرکت در برنامه از طریق مطالعه سایت و ارسال پیامک حاوی صعودهای شاخص و آخرین صعودهایتان به سرپرست و استعلام نظر ایشان.

3- ارسال کامنت در صفحه برنامه (برای اعضا) یا پیامک به سرپرست (برای مهمانان) با محتوای: "قوانین و آیین نامه های گروه و تمامی شرایط برنامه ..... مورخ ..... را مطالعه کرده، قبول دارم و داوطلب شرکت در برنامه هستم."
4- در صورت تایید سرپرست، اسم شما توسط ایشان در لیست داوطلبین برنامه درج خواهد شد.
6- قسمت هزینه برنامه را مطالعه نموده و با توجه به آن، هزینه را به شماره کارت سرپرست واریز نمایید.
7- ارسال پیامک واریز وجه برای سرپرست، شامل مشخصات فیش واریزی و چهار رقم آخر کارت مبدا.
8- دریافت پیامک تایید ثبت نام از سرپرست یا اضافه شدن اسم شما در لیست همنوردان یا مهمانان.

بدیهی است چنانچه مراحل فوق به پایان نرسد ثبت نام شما ناموفق می‌باشد.

 


اگر در برنامه شب مانی در چادر داشته باشیم:
نکات لازم در مورد چادر :

1- همنوردان گرامی مطالب مربوط به کمپ و چادر زدن را از دو مقاله اصول برقراری کمپ و اصول ابتدایی کمپینگ درکوهستان مطالعه بفرمایید.(مخصوصا دوستانی که تجربه شب مانی در طبیعت را نداشتند): 
2- قبل از برنامه چادر خود را چک بفرمایید و از سالم بودن تمامی قسمتهای آن اطمینان حاصل کنید.
3- قبل از کوله چینی حتما قسمتی برای چادر خود در نظر داشته باشید چون تعدادی از دوستان در شروع برنامه چادر را تحویل می گیرند.
4- برای آوردن اجاق خوراک پزی، کتری و .. با هم چادری خود هماهنگ یا وسایلی که دارید به بنده اطلاع دهید تا هماهنگ کنم.
5- در ضمن برای حمل چادر و چادر زدن حتما با هم همکاری لازم را داشته باشید.
6- زیر انداز عایق برای کف چادر فراموش نشود.

 

در برنامه هایی که بامداد و یا ابتدای روز شروع می شود، پس از صرف صبحانه در محل قرار حاضر شود. به همین ترتیب برنامه هایی که بعد از ظهر و شامگاهان اجرا می شود، نهار و شام را قبل از زمان تجمع میل نمایید.

 در برنامه هایی که پس از اذان آغاز میگردد، بعد از ادای نماز در محل قرار حاضر شوید.

 

 

اگر در برنامه شب مانی در چادر داشته باشیم:

تقسیم بندی چادر :

نکات لازم در مورد چادر :

1-      همنوردان گرامی مطالب مربوط به کمپ و چادر زدن را در این قسمت مطالعه بفرمایید.(مخصوصا دوستانی که تجربه شب مانی در طبیعت را نداشتند): 

2-      قبل از برنامه چادر خود را چک بفرمایید و از سالم بودن تمامی قسمتهای آن اطمینان حاصل کنید.

3-      قبل از کوله چینی حتما قسمتی برای چادر خود در نظر داشته باشید چون تعدادی از دوستان در شروع برنامه چادر را تحویل می گیرند.

4-      برای آوردن اجاق خوراک پزی، کتری و .. با هم چادری خود هماهنگ یا وسایلی که دارید به بنده اطلاع دهید تا هماهنگ کنم.

5-      در ضمن برای حمل چادر و چادر زدن حتما با هم همکاری لازم را داشته باشید.

6-      زیر انداز عایق برای کف چادر فراموش نشود.

مشروح گزارش :

 

 

به نام خدا

 

نام برنامه: غار گل زرد                                                   تاريخ اجراي برنامه: 22/10/96

نام گروه:                                                            سرپرست برنامه: آقای سید محمد حسین آقایی پور

اسامي همنوردان: اصلان مصطفوی( سرپرست فنی)، سید مهدی احمدی (مخابرات)، سمیه جعفری(گزارش نویس)، وحید پرویزی نعمتی، محمد امین صالح نژاد، سعید فرید، فاطمه شامی، زاهده لواسانی، وحید یادروج، فائزه شیوانی

 

نوع و سطح برنامه: غارنوردی - متوسط

مدت زمان صعود و فرود يا بازديد: 11 ساعت و 30 دقیقه

فصل‌هاي صعود و بهترين زمان اجراي برنامه: تمام فصول سال

مبدأ شروع برنامه: ایستگاه مترو تهرانپارس

چگونگي دسترسي به منطقه از مراكز استان‌ها: جاده هراز ، حدودا 6.7 کیلومتر بعد از امامزاده هاشم، فرعی در سمت چپ جاده

وضعيت آب و هوايي هنگام اجراي برنامه: آسمان صاف و دمای هوای روز بین -5 تا صفر درجه سانتیگراد

تجهيزات فني مورد نياز: کارت بیمه ورزشی فدراسیون پزشکی ورزشی که حداقل 72 ساعت از تاریخ صدور آن گذشته باشد - کفش ترکینگ - کوله حمله - کیف کمری - غذا برای مدت برنامه - آب برای مدت برنامه - میوه یا آب میوه - تنقلات - بطری آب - لیوان - قاشق - چاقو - مسواک - مایع صابون یا صابون کاغذی - دستمال کاغذی و ... - سایر لوازم شخصی - طناب انفرادی و کارابین پیچ - کیف کمک های اولیه - کیت بقاء - دفترچه بیمه - پول نقد و کارت بانکی - چراغ پیشانی - باطری اضافه - کلاه ایمنی - لباس مناسب غارنوردی (ترجیحا یکسره) - یک دست لباس اضافی سبک - دستکش کار

امنيت و امداد برنامه:

امكانات منطقه: جانپناه ندارد، رودخانه دارد، آنتن دهی موبایل در بسیاری نقاط وجود دارد

منابع تأمين آب آشاميدني: از محل پارک ماشین ها تا دهانه غار رودخانه ای در طول مسیر وجود دارد که از نظر افراد پیشکسوت گروه نخوردن آب از آن بهتر است. چشمه ای مشاهده نشد. بهتر است از منزل افراد آب مورد نیاز را همراه داشته باشند.

هزينه‌هاي برنامه:

1-       اعضای فعال ایستگاه صلواتی که از یک سال قبل از اجرای برنامه تا زمان اجرای برنامه، حداقل هفت بار توفیق خدمت در ایستگاه داشته اند، 35.000 تومان.

2-       همنوردانی که از یک سال قبل از اجرای برنامه تا زمان اجرای برنامه، بیش از 25 برنامه گروه را شرکت نموده اند، 35.000 تومان

3-       همنوردانی که در سابقه پروفایل سایت (از ابتدا تا کنون بیش از 70 برنامه گروه را شرکت نموده اند و همچنین از یک سال قبل از اجرای برنامه تا زمان اجرای برنامه، حداقل در 5 برنامه گروه شرکت کرده اند، 35.000تومان.)

4-       همنوردانی که از یک سال قبل از اجرای برنامه تا زمان اجرای برنامه، بین 10 تا 25 برنامه شرکت نموده اند، 40.000 تومان

5-       داوطلبانی که از یک سال قبل از اجرای برنامه تا زمان اجرای برنامه، کمتر از 10 برنامه گروه را شرکت نموده اند، 45.000 تومان

 

زمان‌بندي برنامه:

 

شروع

پايان

مدت زمان حرکت

مدت زمان استراحت

مسافت تا اين مكان   (كيلومتر)

توضيحات

حرکت از مترو تهرانپارس تا امامزاده هاشم

6:50

8:00

1:10

-

60

 

توقف در امامزاده هاشم

8:00

8:40

 

00:40

-

 

حرکت از امامزاده هاشم تا محل پارک ماشین ها

8:40

8:55

00:20

-

7.5

 

توقف در محل پارک و آماده شدن به سمت دهانه غار

8:55

9:15

-

00:20

-

 

حرکت به سمت دهانه غار

9:15

10:30

1:15

-

3.6

 

پیمایش غار

10:30

12:00

1:30

-

 

 

توقف در انتهای غار

12:00

12:30

-

00:30

-

 

شروع حرکت برگشت

12:30

14:20

1:50

-

 

 

توقف در دهانه غار (برگشت)

14:20

14:40

-

00:20

-

 

حرکت به سمت محل پارک ماشینها

14:40

15:50

1:10

00:10

3.6

 

حرکت به سمت امامزاده هاشم و اقامه نماز ظهر و عصر و خوردن ناهار

16

16:10

00:10

00:40

7.5

 

حرکت از امامزاده هاشم به سمت مترو تهرانپارس

16:50

18:20

1:30

-

60

مسیر برگشت همراه با ترافیک

جمع:

 

 

8:55

2:40

142.2

 

 

شرح برنامه: غار گل زرد غاری‌ست رودخانه‌ای در در دامنه جنوب شرقی قله ۳۷۰۶ متری گل زرد که از مجموعه قله‌های ناظر بر کوه دماوند است. این غار که در استان مازندران، در منطقه پلور و در مراتع شمالی روستای منظریه قرار دارد، از معدود غارهای طبیعی موجود در این منطقه‌است. سطح درون غار از کربنات کلسیم پوشیده شده و درون آن چندین حوضچه آب سرد وجود دارد. عمق برخی از این حوضچه‌ها به ۴ متر می‌رسد. گل زرد از غارهای فعال آهکی است و زایش انواع «سازندهای آهکی» در آن ادامه دارد. آب‌های زیرزمینی در تمام سال در این غار جریان دارند ( ویکی پدیا).

ساعت 6:50 بعد از حضور همه گروه (البته غیر از یک نفر که خواب مانده بود و قرار شد خودش را در امامزاده هاشم به گروه برساند) به سمت هدف حرکت کردیم. بعد از توقفی 40 دقیقه­ای در امامزاده هاشم و زیارت و خوردن صبحانه دوباره حرکت کردیم. پس از طی مسیری به طول تقریبا 7 کیلومتر خروجی سمت چپ جاده آسفالته (مسیری اختصاصی کارخانه نمیدانم چی) را به سمت مقصد وارد شدیم که خیلی زود وارد جاده ناهموار و خاکی شدیم و به دلیل بارش برف روزهای قبل ترجیح داده شد همان ابتدای جاده خاکی ماشین ها پارک شوند و بقیه راه به صورت پیاده طی کنیم. اعضای گروه لباس مناسب غار را پوشیدن و کوله بار را برداشتیم و مسیر پاکوب را حرکت کردیم. دومین دره ای که از آن آب جاری می شود را به سمت غار بالا رفتیم دهانه ی غار کاملا از دید مخفی است. اگر راهنما نداشته باشید قطعا پیدا کردنش کار راحتی نخواهد بود. از ورودی تنگ غار (که به قول سرپرست گروه و افرادی که بار اولشان نبود، ظاهرا گشادتر هم شده بود) به صورت سینه خیز وارد دهلیزی شدیم. ابتدای مسیر غار به دلیل سقف کوتاه به صورت نشسته یا پا مرغی قابل عبور بود و پس از آن به تنگه هایی رسیدیم که دیدن جریان آب در پایین آن بسیار زیبا و هیجان انگیز بود. مسیر با دست به سنگ شدنهای متعدد و احتیاط طی می­شد و دیدن استلاگمیت و استلاگتیدهای متعدد و یادگاری های روی دیواره های غار دو حس متناقض را در ما ایجاد می­کرد. لذت از خلقتی چند صد ساله و تنفر از تخریب یکباره آن!

به هر سوی در یکی از دهلیزها متوقف شدیم به سبب رد شدن از حوضچه نسبتا بزرگی که در پیش بود. این قسمت نیاز به تراورس کردن با طناب و حمایت از دیواره کناری داشت که در انتها با نردبان فرود می­آمدیم. اما به دلیل سختی این قسمت، مدت زمانی انتظار داشتیم. بعد از این مرحله با شوق به دنبال انتهای غار بالا میرفتیم و وارد تالارهایی با سقف بلند می شدیم تا اینکه به بالاترین نقطه و به انتهای غار رسیدیم. زمانی به شوخی و خنده و خوردن تنقلات همراه گروه و عکسبرداری اعضای تیم گذشت.

اکنون زمان شنیدن سکوت زمین و دیدن تاریکی مطلق بود. دقایقی روشنایی و صدا خاموش شد ...

 

نام گزارش نويس: سمیه جعفری

منابع و مأخذ اطلاعاتي: ویکی پدیا، گوگل ارث

 

 

نظرات (0)

نظر بدهید

لطفا عضو سایت شوید تا بتوانید نظر بدهید.