قله و غار گل زرد ، 8 دی 1396

تاریخ برگزاری: 13961008

هماهنگ کننده (مادر خرج):

عباس کلهر

شماره همراه: 09102120551

شماره کارت بانک ملت: 3557-9944-3379-6104

گزارش نویس:

محمدصالح خندق‌ آبادی

نوع برنامه:

کوهنوردی

سطح برنامه:

متوسط

تاریخ و ساعت تجمع:

8 دی، ساعت 5 صبح

محل تجمع:

چهارراه خاقانی

ره توشه پیشنهادی:

جی پی اس، دوربین عکاسی

توضیحات کاربردی

تذکرات:

 

ثبت‌نام در برنامه و واریز وجه به منزله قبول اطلاع کامل از قوانین گروه و تعهد به رعایت دستورات سرپرست و نیز به منزله انعقاد عقد صلح با سرپرست برنامه می‌باشد. موضوع عقد صلح پرداخت هزینه در قبال اجرای برنامه طبق شرایط اعلام شده است و سرپرست می‌تواند هزینه دریافتی را با هماهنگی مسئول گروه، در هر موردی که صلاح بداند هزینه نماید و از این بابت رضایت طرفین با انعقاد صلح، حاصل میشود.. تمامی نکات ارائه شده‌ی کتبی و شفاهی از طرف سرپرست به عنوان شروط ضمن عقد در نظر گرفته میشود.

سرپرست اختیار دارد با توجه به وضعیت آب و هوا، اعمال سیاستهای ترافیکی، امنیتی، اخلاقی و...از طرف مراجع ذی‌صلاح، هدف آموزشی، وضعیت‌بدنی و فنی همنوردان و یا هر نوع عامل خارج از اختیار سرپرست، برنامه را کنسل و یا با برنامه‌ای دیگر در همان منطقه یا منطقه نزدیک به آن جایگزین نماید. در این صورت نیز بازگرداندن تمام یا مقداری از هزینه برنامه با تصمیم سرپرست خواهد بود.

همنوردان به غیر از کارت بیمه ورزشی فدراسیون پزشکی ورزشی که برای شرکت در هر برنامه الزامی است و می بایست تهیه نمایند، از طرف گروه تحت پوشش هیچ نوع بیمه‌ی دیگری نمی‌باشند. مسئولیت عمل به تعهد در قبال کارت بیمه ورزشی صادره از فدراسیون پزشکی ورزشی به عهده گروه نمی‌باشد.

سرپرست در ثبت‌نام همنوردان ملزم به رعایت نظرات کمیته فنی می باشد و از هیچ آداب و ترتیب دیگری مانند اولویت ثبت‌نام و ... تبعیت نخواهد نمود.

به منظور استفاده در انواع رسانه ها، سایت و فضاهای مجازی دیگر و بعضا در حوزه نشر و ...، در تمامی برنامه ها، فیلم و عکس گرفته میشود. فلذا عزیزانی که تمایل ندارند تصویرشان پخش شود، خودشان دقت نمایند که داخل کادر نباشند و یا با استفاده از دستمال سر و ... صورت خود را بپوشانند. تصویربردار و ... مسئولیتی در این خصوص ندارند.

لطفا تقاضای پرداخت وجه را در روز اجرای برنامه به صورت نقدی نفرمایید.

همنوردان محترم چنانچه به هر علتی از برنامه انصراف دهند، هیچ‌گونه وجهی مسترد نمی‌گردد مگر در شرایط خاص با صلاحدید سرپرست.

حداقل پانزده دقیقه زودتر از زمان اعلام شده در محل قرار حاضر شوید. چنانچه لحظاتی پس از زمان اعلام شده رسیدید، مسئولیت آن به عهده خودتان می باشد و طبیعی است که هیچ وجهی مسترد نمیگردد.

اجازه صعود به افراد در هر نقطه از برنامه با صلاحدید سرپرست داده می‌شود و تمامی افراد ملزم به رعایت این نکته می‌باشند.

درصورت نیاز بازدید از وسایل همنوردان توسط سرپرست، در ابتدای برنامه یا حین برنامه انجام خواهد شد.

اطلاعات مورد نیاز از قبیل دمای هوا، سرعت باد، بارش و هرگونه اطلاعات دیگر در خصوص منطقه و نحوه صعود را از طریق سایتهای معتبر یا هر طریق دیگر به دست آورید و به غیر از لوازم مورد نیاز اعلام شده توسط سرپرست، لوازم متناسب با شرایط برنامه را به همراه داشته باشید. مسئولیت ملاک قراردادن این اطلاعات با شرکت کنندگان است.

هرگونه سؤال یا ابهامی را در مورد برنامه می‌توانید در وقت مقتضی از سرپرست برنامه بپرسید.

اطلاعات برنامه ممکن است تا لحظات آخر ویرایش گردد و ثبت‌نام کنندگان ملزم به چک کردن این اطلاعات می‌باشند. تغییرات 12 ساعت قبل از شروع برنامه از طریق پیامک ارسال می گردد.

 


 

شرایط ثبت نام:

مطالعه کامل قوانین و آیین نامه داخلی گروه و توضیحات این برنامه

 

مراحل ثبت نام:

2- احراز شرایط شرکت در برنامه از طریق مطالعه سایت و ارسال پیامک حاوی صعودهای شاخص و آخرین صعودهایتان به سرپرست و استعلام نظر ایشان.

3- ارسال کامنت در صفحه برنامه (برای اعضا) یا پیامک به سرپرست (برای مهمانان) با محتوای: "قوانین و آیین نامه های گروه و تمامی شرایط برنامه ..... مورخ ..... را مطالعه کرده، قبول دارم و داوطلب شرکت در برنامه هستم."
4- در صورت تایید سرپرست، اسم شما توسط ایشان در لیست داوطلبین برنامه درج خواهد شد.
6- قسمت هزینه برنامه را مطالعه نموده و با توجه به آن، هزینه را به شماره کارت سرپرست واریز نمایید.
7- ارسال پیامک واریز وجه برای سرپرست، شامل مشخصات فیش واریزی و چهار رقم آخر کارت مبدا.
8- دریافت پیامک تایید ثبت نام از سرپرست یا اضافه شدن اسم شما در لیست همنوردان یا مهمانان.

بدیهی است چنانچه مراحل فوق به پایان نرسد ثبت نام شما ناموفق می‌باشد.

 


اگر در برنامه شب مانی در چادر داشته باشیم:
نکات لازم در مورد چادر :

1- همنوردان گرامی مطالب مربوط به کمپ و چادر زدن را از دو مقاله اصول برقراری کمپ و اصول ابتدایی کمپینگ درکوهستان مطالعه بفرمایید.(مخصوصا دوستانی که تجربه شب مانی در طبیعت را نداشتند): 
2- قبل از برنامه چادر خود را چک بفرمایید و از سالم بودن تمامی قسمتهای آن اطمینان حاصل کنید.
3- قبل از کوله چینی حتما قسمتی برای چادر خود در نظر داشته باشید چون تعدادی از دوستان در شروع برنامه چادر را تحویل می گیرند.
4- برای آوردن اجاق خوراک پزی، کتری و .. با هم چادری خود هماهنگ یا وسایلی که دارید به بنده اطلاع دهید تا هماهنگ کنم.
5- در ضمن برای حمل چادر و چادر زدن حتما با هم همکاری لازم را داشته باشید.
6- زیر انداز عایق برای کف چادر فراموش نشود.

 

در برنامه هایی که بامداد و یا ابتدای روز شروع می شود، پس از صرف صبحانه در محل قرار حاضر شود. به همین ترتیب برنامه هایی که بعد از ظهر و شامگاهان اجرا می شود، نهار و شام را قبل از زمان تجمع میل نمایید.

 در برنامه هایی که پس از اذان آغاز میگردد، بعد از ادای نماز در محل قرار حاضر شوید.

 

 

اگر در برنامه شب مانی در چادر داشته باشیم:

تقسیم بندی چادر :

نکات لازم در مورد چادر :

1-      همنوردان گرامی مطالب مربوط به کمپ و چادر زدن را در این قسمت مطالعه بفرمایید.(مخصوصا دوستانی که تجربه شب مانی در طبیعت را نداشتند): 

2-      قبل از برنامه چادر خود را چک بفرمایید و از سالم بودن تمامی قسمتهای آن اطمینان حاصل کنید.

3-      قبل از کوله چینی حتما قسمتی برای چادر خود در نظر داشته باشید چون تعدادی از دوستان در شروع برنامه چادر را تحویل می گیرند.

4-      برای آوردن اجاق خوراک پزی، کتری و .. با هم چادری خود هماهنگ یا وسایلی که دارید به بنده اطلاع دهید تا هماهنگ کنم.

5-      در ضمن برای حمل چادر و چادر زدن حتما با هم همکاری لازم را داشته باشید.

6-      زیر انداز عایق برای کف چادر فراموش نشود.

مشروح گزارش :

درباره قله گل زرد:

قله گل زرد با ارتفاع تقریبی ۳۷۰۰ متر در منطقه البرز مرکزی، بین امام‌زاده هاشم و پلور در محدوده جاده هراز قرار دارد. این قله بر روی خط‌الرسی طولانی قرار دارد که از همین قله در سمت شرق آغاز شده و در ادامه به سمت غرب قلل سیاه‌پلاس (کوه کبود)، فیل زمین، گاوبینی، سرسیاه‌غارها، ریزان، آتش‌کوه، مهرچال، پیرزن کلوم و همهن در منطقه لواسانات، قله‌های اصلی تشکیل دهنده این خط‌الراس می‌باشند.

از چهار جبهه برای صعود قله گل زرد مسیر وجود دارد:

  • جبهه شمالی: از مسیر دشت گل زرد در نزدیکی منطقه منظریه پلور و مسیر یال شمالی قله صعود می‌شود.
  • جبهه غربی: مسیر خط‌الراسی صعود این قله می‌باشد. می‌توان پس از صعود هر یک از قله‌های این خط‌الراس از روی خط‌الراس قله گل زرد را صعود کرد.
  • جبهه جنوبی: از روستای مبارک آباد بعد از گردنه آبعلی صعود می‌شود.
  • جبهه شرقی: از جاده هراز شروع شده و با قرار گرفتن بر روی یال شرقی قله که بخش‌هایی از آن تیغه‌ای می‌باشد، صعود می‌شود.

در این برنامه مسیر جبهه شمالی برای صعود قله در نظر گرفته شده است. از ویژگی‌های این مسیر می‌توان به غار گل زرد که در محدوده دشت گل زرد واقع شده است اشاره کرد. همچنین از آنجا که قله گل زرد در نزدیکی قله دماوند واقع شده است، در این مسیر، قله دماوند همواره با همه عظمت خود در میدان دید قرار دارد. همین‌طور با افزایش ارتفاع، دشت لار و دریاچه سد لار نیز قابل رؤیت می‌باشند.


 

زمان‌بندی برنامه: 

۵:۱۰ حرکت از تهران

۶:۲۰ امام‌زاده هاشم توقف برای نماز به مدت نیم ساعت 

۷:۳۰ دشت گل زرد، ابتدای برنامه 

۷:۴۰ حرکت، شروع برنامه 

۸:۴۵ توقف برای صبحانه به مدت نیم ساعت 

۱۴:۰۰ قله 

۱۵:۱۰ فرود 

۱۶:۳۰ توقف برای ناهار به مدت نیم ساعت 

۱۵ دقیقه بازدید از غار گل زرد 

۲۰:۰۰ پایان برنامه 

۲۲:۰۰ تهران

 

شرح برنامه: 

با حضور همه همنوردان در محل تجمع و بوسیله یک دستگاه ون به سمت جاده هراز حرکت می‌کنیم. برای نماز توقف کوتاهی در امام‌زاده هاشم داریم و سپس به سمت پلور می‌رویم. قصد داریم قله گل زرد را از جبهه شمالی صعود کنیم. فاجعه بزرگ اینجاست که هشتم دیماه است و تقریبا هیچ برفی وجود ندارد! از جاده امام‌زاده هاشم سرازیر می‌شویم و پس از اولین تونل و نرسیده به آب معدنی پلور از یک راه فرعی در سمت چپ جاده به طرف راهدارخانه منظریه می‌رویم. قبل از رسیدن به ساختمان راهدارخانه مسیر خود را از یک جاده خاکی که به سمت شرق می‌رود به طرف دشت گل زرد تغیر می‌دهیم. ابتدای جاده آسفالت است و در ادامه خاکی می‌شود که چندان هم جاده مناسبی نیست. ماشین مقداری در این جاده خاکی جلو رفته و بدلیل خرابی راه توقف می‌کند تا همه پیاده شوند. 

در حالی آماده حرکت می‌شویم که منظره فوق‌العاده قله دماوند از همین ابتدا در دیدرس ما قرار دارد و درطول برنامه از دید ما خارج نمی‌شود.

 

  مسیر جاده خاکی را ادامه می‌دهیم و پس از یک کلبه، به گوسفندسرایی محصور شده می‌رسیم. باید خودمان را به یال شمالی قله برسانیم.

 از دره جنوب گوسفندسرا مسیر را به سمت قله ادامه می‌دهیم. از مسیر مناسب به سمت راست متمایل شده و بر روی اولین یال برای صبحانه توقف کوتاهی داریم. از اینجا قله و مسیر آن بطور کامل دیده می‌شود. در میانه‌های یال شمالی قله، سنگ و صخره قرار دارد. همچنین دامنه‌های شمالی قله سفیدپوش است و مقدار کمی برف دارد.

در ادامه مسیر از یک دره عبور کرده و سپس به یال شمالی قله می‌رسیم. همینجا اشاره کنم که در میانه این دره غار گل زرد قرار دارد که در مسیر بازگشت از آنجا عبور خواهیم کرد.

 

 

مسیر یال را به سمت قله ادامه می‌دهیم و از یک قسمت دست به سنگ عبور می‌کنیم. با پیمایش این قسمت به سنگ و صخره‌هایی که اشاره کردم می‌رسیم. از سمت چپ سنگ‌ها مسیر مناسبی پیدا کرده و بر روی گرده می‌رویم. این مسیر سنگی را طی کرده و در ادامه در چند قسمت دست به سنگ‌های کوچکی نیاز دارد که پشت سر گذاشته و به یال زیر قله می‌رسیم.

 

 

 تشکیل ابرهای آلتوکومولوس نوع۴ بر فراز قله دماوند که نشان‌دهنده وزش بادهای شدید بر فراز این قله می‌باشد، تصاویر بسیار زیبایی برای ما رقم زد.

 

 

 

 مسیر را به سمت قله ادامه می‌دهیم. یال زیر قله پر شیب و ریزشی است و در برخی قسمت‌ها نیاز است که مراقبت شود تا سنگ از زیر پای نفرات بالاتر به نفرات پایین‌تر برخورد نکند.

 

 

 

 در نهایت موفق شدیم ساعت ۱۴:۰۰ بر فراز قله گل زرد شرقی (با ارتفاع ۳۶۷۲ متر بر اساس جی پی اس شخصی) قرار بگیریم.

امروز آسمان صاف و در برخی مواقع نیمه ابری بود و هوا بسیار مطبوع و عالی بود. از طرف دیگر در طول برنامه بجز در یال زیر قله که مقداری وزش باد داشتیم، از وزش باد هم خبری نبود. از آنجا که آفتاب خوبی بر روی قله بود و مشکل زمان هم نداشتیم ساعتی بر روی قله توقف داشتیم. هوا صاف و بدون غبار بود و مناظر اطراف بخوبی دیده می‌شد. از تیغه‌های شرقی قله گرفته تا قله‌های پاشوره و زرین‌کوه و خط‌الراس دوبرار در شرق، قله‌های گل زرد غربی و سیاه پلاس در غرب، قله باشکوه دماوند و مناظر زیبایی که امروز برای ما ایجاد کرد و سایر قلل مربوط به دشت لار و خط‌الراس دوخواهرون در شمال… همگی از فراز قله دیده می‌شد.

 

 

در نهایت پس از عکاسی از مناظر اطراف و همینطور عکس یادگاری، مسیر فرود را در پیش گرفتیم. برای فرود ابتدا مقداری به سمت شرق قله آمده و سپس از مسیری که برای فرود مناسب‌تر است سرازیر شدیم.

 

 

 در ادامه و مقداری پایین‌تر مسیرمان با مسیر صعود یکی شده و مسیر یال را به سمت پایین ادامه دادیم. در محل مناسبی برای ناهار توقف کرده و مجددا مسیر را ادامه دادیم. درحالیکه هوا کم‌کم رو به تاریکی می‌رود، برخی از نور مهتاب و برخی هم از هدلامپ استفاده می‌کنند. یال شمالی قله را به امید اینکه مسیری به سمت دشت گل زرد داشته باشد تا انتها ادامه می‌دهیم. اما انتهای یال کاملا پرتگاهی بود و حداقل در آن شرایط مسیری به سمت دشت پیدا نکردیم. برای همین مقدار کمی از مسیر را بازگشته و تقریبا از بالای غار گل زرد مسیری پیدا کرده و وارد دره‌ای که در سمت شرق ما قرار داشت شدیم. داخل دره و مقداری پایین‌تر به غار گل زرد رسیدیم. به درخواست دوستان و با موافقت سرپرست برای یک بازدید مختصر بصورت سینه خیز! وارد غار شدیم. از آنجا که وسایل ایمنی مثل کلاه همراهمان نبود به همان اوایل غار اکتفا کرده و از آن خارج شدیم.

 

 

 

 با ادامه مسیر به گوسفندسرا و سپس جاده خاکی رسیدیم. این بار راننده طی تماسی اعلام کرد که وارد جاده خاکی نمی‌شود و برای همین تا جاییکه جاده آسفالت می‌شد پیاده رفتیم.

با مشاهده ماشین همگی سوار آن شده و به سمت تهران حرکت کردیم. خداوند بزرگ را برای این برنامه خوب و این روز زیبا سپاسگزارم..

 

 

 نکات برنامه:

  • برنامه در فصل زمستان اجرا شد و حداقل در این فصل منبع تامین آب آشامیدنی بجز برف وجود ندارد. برای همین آب به مقدار مورد نیاز همراه خود داشته باشید.
  • در این برنامه بیش از۱۵کیلومتر پیمایش داشته و در برخی قسمت‌ها نیاز است که دست به سنگ شوید.

 

 

 منبع گزارش:

 

 

http://salehkhandaghabadi.com/index.php/1396/10/08/081096/

نظرات (0)

نظر بدهید

لطفا عضو سایت شوید تا بتوانید نظر بدهید.