جانپناه امیری 28 مهر 1396

تاریخ برگزاری: 13960728

هماهنگ کننده (مادر خرج):

فاطمه عفتی

شماره همراه:09123720197

پست الکترونیک:  این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

شماره کارت بانک صادرات :6037697446313592

جانشین:

سید احمد موسوی

گزارش نویس:

زهرا برمکی

امداد و نجات

فاطمه عفتی

مخابرات:

حسنا امنیه

پشتیبان:

سید محمد حسین آقایی پور

عکاس:

مرتضی کمالی جو

محیط زیست

ربابه نجف وند

نوع برنامه:

کوهپیمایی

سطح برنامه:

متوسط

تاریخ و ساعت تجمع:

28 مهر ، ساعت 6:30 دقیقه

محل تجمع:

میدان مجسمه

تاريخ و محل برگشت:

28 مهر ، میدان مجسمه

مهلت ثبت نام:

تا چهارشنبه 26 مهر ماه

هزینه برنامه

1- اعضای فعال ایستگاه صلواتی که از یک سال قبل از اجرای برنامه تا زمان اجرای برنامه، حداقل هفت بار توفیق خدمت در ایستگاه داشته اند، 5000 تومان.
2 - همنوردانی که از یک سال قبل از اجرای برنامه تا زمان اجرای برنامه، بیش از 25 برنامه گروه را شرکت نموده اند، 5000 تومان.

3 - همنوردانی که در سابقه پروفایل سایت (از ابتدا تا کنون) بیش از 70 برنامه گروه را شرکت نموده اند و همچنین از یک سال قبل از اجرای برنامه تا زمان اجرای برنامه، حداقل در 5 برنامه گروه شرکت کرده اند، 5000 تومان.

4 – همنوردانی که از یک سال قبل از اجرای برنامه تا زمان اجرای برنامه، بین 10 تا 25 برنامه شرکت نموده اند، 10000 تومان

5 - داوطلبانی که از یک سال قبل از اجرای برنامه تا زمان اجرای برنامه، کمتر از 10 برنامه گروه را شرکت نموده اند، 15000 تومان

نکته: ملاک تعداد حضور برنامه ها (شامل برنامه های گروه، جلسات، ایستگاه صلواتی، افطار و...)، آنهایی است که در پروفایل شخصی افراد در سایت درج شده است.

چنانچه در برنامه ای حضور داشتید و در پروفایل شما درج نشده، لطفا برای اصلاح آن به سرکار خانم عفتی پیام دهید.

توضیحات و تذکرات:

شرایط حضور در برنامه :

_ داشتن حداقل وسایل کوهپیمایی مثل کفش و کوله مناسب ، باتون ، گرتکس یا بادگیر و کارت بیمه ورزشی

_ آمادگی جسمانی لازم برای 12 ساعت پیمایش در یک روز

_ حداقل در یکی از برنامه های اخیر گروه شرکت کرده باشید.

مختصری از برنامه و زمان بندی تقریبی:

_ ساعت 6:30 حرکت از میدان مجسمه ( دربند )

_ صرف صبحانه و استراحت در کافه آبشار ( پایگاه امداد و نجات داوودی ) 

_ ادامه مسیر تا پناهگاه شیرپلا و استراحت مختصر

_  انشاالله قبل از ساعت 14 جانپناه امیری

_ استراحت و صرف ناهار و برگشت از همین مسیر

 

نکته :

 

_ زمان تقریبی صعود و فرود حدود 12 ساعت 

_ در طول مسیر تا قبل از شیرپلا یک چشمه و تعدادی کافه وجود دارد ولی از بعد از شیرپلا تا برگشت چشمه نداریم.

_  بعد از پایگاه امداد و نجات داوودی تا نزدیک پناهگاه شیرپلا قسمت های زیادی از مسیر طناب کشی و تا حدی دست به سنگ دارد .

 

 

لوازم مورد نیاز

کارت بیمه ورزشی فدراسیون پزشکی ورزشی که حداقل 72 ساعت از تاریخ صدور آن گذشته باشد - کفش و پوشاک مناسب فصل - کفش ساق دار کوهپیمایی - کوله پشتی یک روزه - کاپشن گورتکس - کاپشن پلار - غذا برای مدت برنامه - آب برای مدت برنامه - میوه یا آب میوه - تنقلات - بطری آب - لیوان - قاشق - چاقو - مسواک - مایع صابون یا صابون کاغذی - دستمال کاغذی و ... - سایر لوازم شخصی - طناب انفرادی و کارابین پیچ - کیف کمک های اولیه - داروهای خاص مصرفی با هماهنگی سرپرست - کیت بقاء - دفترچه بیمه - پول نقد و کارت بانکی - کارت شناسایی عکس دار - عینک آفتابی - کلاه نقاب دار - کرم ضد آفتاب - زیرانداز انفرادی - چراغ پیشانی - باطری اضافه - باتون - دستکش بیس

ره توشه پیشنهادی:

جی پی اس، دوربین عکاسی

توضیحات کاربردی

تذکرات:

 

ثبت‌نام در برنامه و واریز وجه به منزله قبول اطلاع کامل از قوانین گروه و تعهد به رعایت دستورات سرپرست و نیز به منزله انعقاد عقد صلح با سرپرست برنامه می‌باشد. موضوع عقد صلح پرداخت هزینه در قبال اجرای برنامه طبق شرایط اعلام شده است و سرپرست می‌تواند هزینه دریافتی را با هماهنگی مسئول گروه، در هر موردی که صلاح بداند هزینه نماید و از این بابت رضایت طرفین با انعقاد صلح، حاصل میشود.. تمامی نکات ارائه شده‌ی کتبی و شفاهی از طرف سرپرست به عنوان شروط ضمن عقد در نظر گرفته میشود.

سرپرست اختیار دارد با توجه به وضعیت آب و هوا، اعمال سیاستهای ترافیکی، امنیتی، اخلاقی و...از طرف مراجع ذی‌صلاح، هدف آموزشی، وضعیت‌بدنی و فنی همنوردان و یا هر نوع عامل خارج از اختیار سرپرست، برنامه را کنسل و یا با برنامه‌ای دیگر در همان منطقه یا منطقه نزدیک به آن جایگزین نماید. در این صورت نیز بازگرداندن تمام یا مقداری از هزینه برنامه با تصمیم سرپرست خواهد بود.

همنوردان به غیر از کارت بیمه ورزشی فدراسیون پزشکی ورزشی که برای شرکت در هر برنامه الزامی است و می بایست تهیه نمایند، از طرف گروه تحت پوشش هیچ نوع بیمه‌ی دیگری نمی‌باشند. مسئولیت عمل به تعهد در قبال کارت بیمه ورزشی صادره از فدراسیون پزشکی ورزشی به عهده گروه نمی‌باشد.

سرپرست در ثبت‌نام همنوردان ملزم به رعایت نظرات کمیته فنی می باشد و از هیچ آداب و ترتیب دیگری مانند اولویت ثبت‌نام و ... تبعیت نخواهد نمود.

به منظور استفاده در انواع رسانه ها، سایت و فضاهای مجازی دیگر و بعضا در حوزه نشر و ...، در تمامی برنامه ها، فیلم و عکس گرفته میشود. فلذا عزیزانی که تمایل ندارند تصویرشان پخش شود، خودشان دقت نمایند که داخل کادر نباشند و یا با استفاده از دستمال سر و ... صورت خود را بپوشانند. تصویربردار و ... مسئولیتی در این خصوص ندارند.

لطفا تقاضای پرداخت وجه را در روز اجرای برنامه به صورت نقدی نفرمایید.

همنوردان محترم چنانچه به هر علتی از برنامه انصراف دهند، هیچ‌گونه وجهی مسترد نمی‌گردد مگر در شرایط خاص با صلاحدید سرپرست.

حداقل پانزده دقیقه زودتر از زمان اعلام شده در محل قرار حاضر شوید. چنانچه لحظاتی پس از زمان اعلام شده رسیدید، مسئولیت آن به عهده خودتان می باشد و طبیعی است که هیچ وجهی مسترد نمیگردد.

اجازه صعود به افراد در هر نقطه از برنامه با صلاحدید سرپرست داده می‌شود و تمامی افراد ملزم به رعایت این نکته می‌باشند.

درصورت نیاز بازدید از وسایل همنوردان توسط سرپرست، در ابتدای برنامه یا حین برنامه انجام خواهد شد.

اطلاعات مورد نیاز از قبیل دمای هوا، سرعت باد، بارش و هرگونه اطلاعات دیگر در خصوص منطقه و نحوه صعود را از طریق سایتهای معتبر یا هر طریق دیگر به دست آورید و به غیر از لوازم مورد نیاز اعلام شده توسط سرپرست، لوازم متناسب با شرایط برنامه را به همراه داشته باشید. مسئولیت ملاک قراردادن این اطلاعات با شرکت کنندگان است.

هرگونه سؤال یا ابهامی را در مورد برنامه می‌توانید در وقت مقتضی از سرپرست برنامه بپرسید.

اطلاعات برنامه ممکن است تا لحظات آخر ویرایش گردد و ثبت‌نام کنندگان ملزم به چک کردن این اطلاعات می‌باشند. تغییرات 12 ساعت قبل از شروع برنامه از طریق پیامک ارسال می گردد.

 


 

شرایط ثبت نام:

مطالعه کامل قوانین و آیین نامه داخلی گروه و توضیحات این برنامه

 

مراحل ثبت نام:

2- احراز شرایط شرکت در برنامه از طریق مطالعه سایت و ارسال پیامک حاوی صعودهای شاخص و آخرین صعودهایتان به سرپرست و استعلام نظر ایشان.

3- ارسال کامنت در صفحه برنامه (برای اعضا) یا پیامک به سرپرست (برای مهمانان) با محتوای: "قوانین و آیین نامه های گروه و تمامی شرایط برنامه ..... مورخ ..... را مطالعه کرده، قبول دارم و داوطلب شرکت در برنامه هستم."
4- در صورت تایید سرپرست، اسم شما توسط ایشان در لیست داوطلبین برنامه درج خواهد شد.
6- قسمت هزینه برنامه را مطالعه نموده و با توجه به آن، هزینه را به شماره کارت سرپرست واریز نمایید.
7- ارسال پیامک واریز وجه برای سرپرست، شامل مشخصات فیش واریزی و چهار رقم آخر کارت مبدا.
8- دریافت پیامک تایید ثبت نام از سرپرست یا اضافه شدن اسم شما در لیست همنوردان یا مهمانان.

بدیهی است چنانچه مراحل فوق به پایان نرسد ثبت نام شما ناموفق می‌باشد.

 


اگر در برنامه شب مانی در چادر داشته باشیم:
نکات لازم در مورد چادر :

1- همنوردان گرامی مطالب مربوط به کمپ و چادر زدن را از دو مقاله اصول برقراری کمپ و اصول ابتدایی کمپینگ درکوهستان مطالعه بفرمایید.(مخصوصا دوستانی که تجربه شب مانی در طبیعت را نداشتند): 
2- قبل از برنامه چادر خود را چک بفرمایید و از سالم بودن تمامی قسمتهای آن اطمینان حاصل کنید.
3- قبل از کوله چینی حتما قسمتی برای چادر خود در نظر داشته باشید چون تعدادی از دوستان در شروع برنامه چادر را تحویل می گیرند.
4- برای آوردن اجاق خوراک پزی، کتری و .. با هم چادری خود هماهنگ یا وسایلی که دارید به بنده اطلاع دهید تا هماهنگ کنم.
5- در ضمن برای حمل چادر و چادر زدن حتما با هم همکاری لازم را داشته باشید.
6- زیر انداز عایق برای کف چادر فراموش نشود.

 

در برنامه هایی که بامداد و یا ابتدای روز شروع می شود، پس از صرف صبحانه در محل قرار حاضر شود. به همین ترتیب برنامه هایی که بعد از ظهر و شامگاهان اجرا می شود، نهار و شام را قبل از زمان تجمع میل نمایید.

 در برنامه هایی که پس از اذان آغاز میگردد، بعد از ادای نماز در محل قرار حاضر شوید.

 

 

اگر در برنامه شب مانی در چادر داشته باشیم:

تقسیم بندی چادر :

نکات لازم در مورد چادر :

1-      همنوردان گرامی مطالب مربوط به کمپ و چادر زدن را در این قسمت مطالعه بفرمایید.(مخصوصا دوستانی که تجربه شب مانی در طبیعت را نداشتند): 

2-      قبل از برنامه چادر خود را چک بفرمایید و از سالم بودن تمامی قسمتهای آن اطمینان حاصل کنید.

3-      قبل از کوله چینی حتما قسمتی برای چادر خود در نظر داشته باشید چون تعدادی از دوستان در شروع برنامه چادر را تحویل می گیرند.

4-      برای آوردن اجاق خوراک پزی، کتری و .. با هم چادری خود هماهنگ یا وسایلی که دارید به بنده اطلاع دهید تا هماهنگ کنم.

5-      در ضمن برای حمل چادر و چادر زدن حتما با هم همکاری لازم را داشته باشید.

6-      زیر انداز عایق برای کف چادر فراموش نشود.

مشروح گزارش :


بسم الله الرحمن الرحیم

جمعه 28 مهر ماه در ساعت 6:40به همراه جمعی از دوستان آشنا و ناآشنا، به سرپرستی یک فردکوه آشنا و درجه ی یک همچون خانم عفتی و جانشین محترم جناب ورکش ، راهی شدیم به قصد جانپناه امیری .
مسیر دلنشین دربند در اوایل پاییز و آن هفت رنگ زیبای درختان ، سمفونی آب جاری در دل کوهستان و هماهنگی اش با نواختن موسیقی نسیم بواسطه ی برگ درختان، گوش و چشم ما را به عبادت وادار کرده بود .

عبادت، همان لذت بی نهایتی ست که تو را در خود غرق می کند ،می میراند ،دوباره حیات می بخشد و تو پس از این مرگ و حیات دوباره ، به سجده می افتی در برابر این همه زیبایی ، و کوهستان یک مسجد بزرگ و عبادت گاه بی نشانی ست که هر کس با هر آیینی که باشد اگر وارد آن شود ناخود آگاه به عبادت می ایستد ... یکی با سکوت ،یکی با خواندن ترانه ی جمعی ،با سرپرستی یک گروه ، با گفت و گو ، با موسیقی ، با خنده ،با گریه ... هرکس به وسیله ای و به شکلی ،عبادت می کند و خالق کوهستان را چه بداند و چه نداند سجده می کند .... خوشا آنان که دایم در نمازند .


بعد از دوساعت لذت دیدار مسیر، در ساعت 8:40 نوبت به صرف صبحانه شد در کافه آبشار .به لطف سرپرست عزیز همه با چای نبات پذیرایی شدیم و دوستان ،سخاوتمندانه هرچه داشتند برای صبحانه با دیگران تقسیم کردند از نارنگی جناب عکاس تا املت جناب ورکش و تا پذیرایی خوشمزه خانم های گروه .در نیم ساعت شریفی که دور هم نشسته بودیم فرصتی شد تا بیشتر با دوستان آشنا بشیم و شناخت مجملی از هم پیدا کنیم .


ساعت 9:10 دقیقه زمان حرکت به سمت شیر پلا شد . گروه با یک نیروی قوی تر حرکت کرد آرام و پیوسته . مسیر کم کم از رنگ هایش کم شد ،صخره ها خودنمایی کردند و درختان کمتر شدند تمرکز بیشتر شده بود، همنوردان با سنگ ها درگیر بودند ،برای بالا رفتن باید سکوت می کردیم تا تمام انرژیمان را صرف حرکت کنیم ، نگاهمان را از زیبایی های اطراف به جلوی پایمان متمرکز کردیم تا به سلامت از سنگ ها بالا برویم ،این را خود کوه هم به ما می گفت، درخت هایش کمتر شده بود، صدای نسیم نمی پیچید ،صدای آب کمتر شنیده میشد ...


در توفقی کوتاه به تصمیم جانشین محترم ،جناب ورکش قرار شد گروه به دوقسمت سرعتی و قدرتی تقسیم شود گروه سرعتی قرار بود با سرعت بیشتر و گروه قدرتی قرار بود با تمرکز دقیق تر حرکت کنند که البته ناگفته نماند که این قرداد مثل قرارداد برجام بسته شد ...😊


به لطف الهی ساعت 11 با صحت و سلامت کامل، به شیرپلا رسیدیم .گروه به تصمیم سرپرست محترم و جانشین بزرگوار قرار شد باز هم تقسیم شوند که اینبار تصمیم مصمم تری بود .گروه قدرتی به سمت دره اسون حرکت کردند و گروه سرعتی به سمت جانپناه امیری ... خوشا به حال آنان که لوبیاپلو را در دره ی زیبای اسون خوردند ... وبیشتر خوشا به حال آنان که گرسنه اند زیرا زمانی سیر خواهند شد ...


وقتی گروهی تقسیم می شود فقط افراد نیستند که تقسیم می شوند، دل ها هم تقسیم می شود وبخشی از آن به همراه آنان که جدا می شوند ،می رود و دیگر باز نمی گردد و تا آخر مسیر با خودت می گویی کاش آنها هم بودند ...


کوه جدی تر شده بود... زیبایی های ظاهری اش کمتر ،رنگ ها کمتر ،لطافت های ظاهری اش کمتر و شیب آن بیشتر شده بود .هرچه سخت تر میشد آنها که مانده بودند هدف و انگیزه شان قوی تر میشد برای رسیدن به جان پناه .... آنها که مانده بودند لذت برایشان در سختی رسیدن به هدف پیچیده شده بود .. آری آنها که توانستند از زیبایی های دامنه عبور کنند حالا می توانند لذت هایی را بچشند که همگانی نیست ، بکر و دست نخورده است ...مرد سختی می خواهد ، اینجاست که این معبد عظیم و این مسجد بزرگ ،یعنی کوهستان، استقامت کوهنوردان را محک می زند و لذت فتح قله اش را نصیب آنهایی می کند که در برابر سختی هایش مقاومت می کنند.
هر که در عشق سر از قله برآرد هنر است
همه تا دامنه ی کوه تحمل دارند


و بالاخره ساعت 13:40 به جانپناه رسیدیم .خسته از مسیر و محظوظ از رسیدن ... و این رسیدن همه چیز را لذت بخش تر کرد ، نماز خواندن ،غذا خوردن ،گفت و گو کردن ، عکس گرفتن ....همه چیز دو برابر بیشتر از حالت عادی لذت بخش بود و این خاصیت رسیدن به هدفی ست که برای رسیدن به آن زحمت می کشی .
14:30 حرکت کردیم به سمت مسیر زیبا و طولانی دره ی اسون . دیدن دره بعد از فتح قله هم تجربه جالبی بود شاید کوهستان می خواست به ما بگوید همان اندازه که رسیدن به قله لذت بخش است عبور از دره هم زیبا و جذاب است ، همه چیز زیبا ست ...هم اوج و هم قعر، همه چیز خیر محض است و بس .


ساعت 16 رسیدیم به دو راهی امیری و بعد از کمی استراحت حرکت کردیم به سمت هتل اسون، کم کم شب را هم در کوهستان تجربه کردیم ، آسمان پرستاره و زیبا ...
و به حول و قوه ی الهی با صحت و سلامتی در ساعت 20:30 به میدان مجسمه رسیدیم.

در آخر تشکر می کنم از سرپرست عزیز و دوست داشتنی خانم عفتی نازنین که با روحیه ی آرام و مهربانشان گروه را به رسیدن این همه زیبایی یاری دادند .
و همچنین از جانشین محترم جناب ورکش که مراقب افراد گروه بودند و برنامه ریزی های دقیق و به جایی انجام دادند برای برگزاری بهتر برنامه
با تشکر از عکاس محترم گروه برای ثبت لحظه های شیرین


با تشکر از عقبدار کاربلد جناب موسوی که نقش موثری برای به حرکت درآوردن جاماندگان و رساندن آنها به مقصد داشتند
و تشکر از همه دوستان عزیزی که لذت مسیر با حضورشان دوچندان شد.
آنکه پنهانست از چشم کسان پیداست کیست؟
در دل هر ذره خورشید نهان پیداست کیست؟
آنکه بهر او زمین بی خود فلک سرگشته است
کوه ازو نالان و دریا در فغان پیداست کیست؟
آنکه شوری در دل هر ذره ای افکنده است
جمله عالم زوست در آه و فغان پیداست کیست؟
آنکه مقصود منست از گفتن بیت و غزل
نزد صاحب دل چو خورشید جهان پیداست کیست...
والسلام

نظرات (0)

نظر بدهید

لطفا عضو سایت شوید تا بتوانید نظر بدهید.